Kolejni obywatele Ukrainy złapani na przemycie imigrantów

1 czerwca funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 67 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Zatrzymano również 2 kurierów.

W czwartek funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali 67 cudzoziemców, którzy usiłowali nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Zatrzymano również 2 kurierów.

Ostatniej na terytorium Polski próbowali przedostać się obywatele m. in.: Indii, Iranu, Syrii, Afganistanu, Kongo, Kuby, Sri Lanki i Bangladeszu. W rejonie Placówki SG w Płaskiej obywatel Kamerunu przeprawił się wbrew przepisom przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Pozostałe zdarzenia odnotowane zostały na odcinkach ochranianych przez Placówki SG: w Kuźnicy, Michałowie, Narewce, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i w Mielniku.

Zatrzymano także 2 obywateli Ukrainy, którzy 2 autami przewozili 10 osób. Jeden z obywateli Ukrainy wiózł volkswagenem 7 obywateli Afganistanu, drugi z kolei w citroenie 3 obywateli Syrii. Cudzoziemcy przekroczyli wbrew przepisom granicę polsko-białoruską.

30 maja funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 138 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów.

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 138 osób, w tym 51 cudzoziemców podchodziło pod zaporę, którzy na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 3 obywateli Kongo i 2 obywateli Mali przeprawiło się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Pozostałe zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowano na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych, Narewce, Białowieży, Czeremsze i Mielniku. Ujawnieni cudzoziemcy pochodzili między innymi z Afganistanu, Nigerii, Syrii, Kongo, Mali i Somalii.

Ponadto wczoraj w Świnorojach zatrzymano 2 obywateli Ukrainy, którzy BMW na warszawskich numerach rejestracyjnych przewozili 4 obywateli Syrii, którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply