We wtorek funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 138 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów.

W trakcie minionej doby (30 maja) funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili 138 cudzoziemców usiłujących nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Zatrzymano również dwóch kurierów.

Minionej doby z Białorusi do Polski próbowało nielegalnie przedostać się 138 osób, w tym 51 cudzoziemców podchodziło pod zaporę, którzy na widok polskich służb zawróciło na Białoruś. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej 3 obywateli Kongo i 2 obywateli Mali przeprawiło się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Pozostałe zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowano na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych, Narewce, Białowieży, Czeremsze i Mielniku. Ujawnieni cudzoziemcy pochodzili między innymi z Afganistanu, Nigerii, Syrii, Kongo, Mali i Somalii.

Ponadto wczoraj w Świnorojach zatrzymano 2 obywateli Ukrainy, którzy BMW na warszawskich numerach rejestracyjnych przewozili 4 obywateli Syrii, którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.

Przypomnijmy, w niedzielę 28 maja funkcjonariusze SG w Jeleniej Górze prowadzili kontrolę drogową mającą na celu przeciwdziałanie nielegalnej migracji. “W powiecie zgorzeleckim, na  drodze prowadzącej do granicy z Niemcami, funkcjonariusze zatrzymali samochód marki Toyota, którym kierował 37-letni Ukrainiec. Kierowca organizował pięciu Syryjczykom niezgodne z prawem przekroczenie granicy państwowej” – podano w komunikacie.

“Dokonane wobec Syryjczyków sprawdzenia wykazały, że nie posiadają żadnych dokumentów potwierdzających legalność wjazdu i pobytu w Polsce, jednak posiadają oni prawo pobytu na terytorium Słowacji. Z oświadczeń cudzoziemców wynikało, że dzień wcześniej, samochodem kierowanym przez Ukraińca przekroczyli słowacko-polską granicę” – informuje SG.

Nielegalni imigranci z Syrii usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 8 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 2 lata. “Po potwierdzeniu prawa do pobytu cudzoziemców na terytorium Słowacji, zostali oni przekazani w ramach readmisji słowackiej policji” – czytamy.

Z kolei 37-letni Ukrainiec został zatrzymany za organizowanie pięciu Syryjczykom przekroczenia słowacko-polskiej granicy wbrew przepisom. Wobec cudzoziemca Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Za organizowanie innym osobom przekraczania wbrew przepisom granicy Polski obywatelowi Ukrainy grozi kara pozbawienia wolności do lat 8.

Zobacz także: Areszt dla Gruzina, który organizował nielegalną imigrację

Z danych, które Straż Graniczna przesłała w lutym portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply