Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar udzielił wywiadu czasopismu Ukraińców w Polsce „Nasze Słowo”, w którym mówił m.in. o swoich ukraińskich korzeniach oraz o problemach, które dotykają Ukraińców w Polsce. Odpowiadając na jedno z pytań opowiedział się za przyznaniem praw mniejszościowych imigrantom z Ukrainy.

Nasze Słowo opublikowało wywiad z Adamem Bodnarem na swojej stronie internetowej w poniedziałek 10. września. Na pytanie o swoje ukraińskie korzenie Adam Bodnar odpowiedział, że jego ojciec jako pięciolatek został przesiedlony w ramach Operacji Wisła z wioski pod Sanokiem w okolice Gryfic. Tam jako dorosły mężczyzna poznał Polkę, której rodzina przeniosła się z Kieleckiego na Pomorze Zachodnie w poszukiwaniu pracy i ożenił się z nią. Z tego związku urodzili się przyszły Rzecznik Praw Obywatelskich oraz jego brat. Jak zapewnił Adam Bodnar, był wychowywany w polskiej tradycji. „Moja wewnętrzna tożsamość, jak i narodowość, jest w stu procentach absolutnie polska” – mówił Naszemu Słowu. „W domu mówiło się o Akcji ‘Wisła’, ale w kontekście tego, że ojciec przyjechał tu właśnie w ramach tej wojskowej operacji.” – dodawał.

Zdaniem Adama Bodnara Operacja Wisła osiągnęła swój cel – z kontekstu wynika, że RPO miał na myśli wynarodowienie Ukraińców. W dalszej części wywiadu Bodnar wypowiedział się za przyznaniem wysiedlonym w ramach Operacji Wisła zadośćuczynień, przykładowo o wartości 20 proc. utraconego majątku, na wzór ustawy o mieniu zabużańskim.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik Praw Obywatelskich: operacja „Wisła” była zbrodnią przeciwko ludzkości

Pytany o główne problemy Ukraińców w Polsce Bodnar wymienił przemoc wobec nich, „kwestie rozliczeń z przeszłością”, sprawę praw pracowniczych oraz, jako czwarty problem, kwestię przyznania ukraińskim imigrantom zarobkowym praw mniejszości.

Mamy teraz nagły napływ dużej ilości migrantów z Ukrainy, nasuwa się więc pytanie: czy prawa mniejszościowe powinny być przyznane tym, którzy są pracownikami migrującymi? Mnie się wydaje, że bardzo doktrynalne podejście, które mówi, iż prawa mniejszości są tylko dla tych, którzy mieszkają tu od pokoleń – nie jest najlepsze. Myślę, że tutaj na pewno należy bardziej postawić na otwartość. Szczególnie mam na uwadze przyjęcie ich do społeczności lokalnej i pomoc dla dzieci ukraińskich imigrantów: zorganizowanie nauczania oraz zagwarantowanie nauki języka ojczystego. Mnie się wydaję, że przybysze z Ukrainy prędzej czy później i tak w dużej mierze wtopią się w polskie społeczeństwo, ale to nie znaczy, że mają zapomnieć swoją kulturę i swoje tradycje, czy że nie mogą się tego uczyć. – mówił RPO Naszemu Słowu.

Adam Bodnar krytykował również nowelizację ustawy o IPN zakazującej tzw. kłamstwa wołyńskiego. Jego zdaniem nie pomaga ona porozumieniu i dialogowi polsko-ukraińskiemu i może mieć tzw. mrożący efekt dla dyskusji o historii. Bodnar przedstawił także dwuznaczne stanowisko w sprawie nielegalnych upowskich upamiętnień na terenie Polski (użył przy tym sformułowania “upamiętnienia bohaterów”).

Strona polska mówi, że nie jest zobowiązana do ich ochrony, ponieważ część z nich jest postawiona nielegalnie. Musimy jednak pomyśleć również o tym, że po drugiej stronie granicy też są pomniki, i rozwiązanie tego problemu nie jest tylko kwestią podejścia legalistycznego. Natomiast tu jest potrzebne podjęcie bardzo starannych zabiegów dyplomatycznych, żeby wypracować na dłuższą metę w miarę spójną narrację historyczną, punkty rozbieżności; ale też te miejsca pamięci i czczenia, które powinny być zarówno przedmiotem ochrony tak z jednej, jak i z drugiej strony. Wydaje mi się, że bez zaangażowania MSZ i prezydenta to się nie stanie. Bez nich będziemy cały czas na fali przepychanek słownych i konfliktów dyplomatycznych. – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

CZYTAJ TAKŻE: Bodnar wycofuje się ze słów o Polakach jako sprawcach holocaustu

W przypadku praw pracowniczych ukraińskich gastarbeiterów Adam Bodnar wyraził przekonanie, że Państwowa Inspekcja Pracy powinna być bardziej zaangażowana w ich ochronę przed nadużyciami ze strony pracodawców. RPO uważa sytuację masowego napływu ukraińskich pracowników do Polski za korzystną zarówno dla Polski jak i dla Ukraińców. Według niego Ukraińcy są „cudownym wsparciem” dla polskiej gospodarki.

Mówiąc o przemocy wobec Ukraińców RPO zauważył, że agresja fizyczna należy do rzadkości. Za powszechniejsze uznał przypadki tzw. mowy nienawiści w internecie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kontrowersyjne poglądy kandydata na Rzecznika Praw Obywatelskich

Kresy.pl / Nasze Słowo

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. JeszczePolska
  JeszczePolska :

  Panie Bodnar!
  Proszę się nie rządzić moimi podatkami, bo pańska pensja jest też z podatków Polaków!Budżet to nie jest wasza skarbonka do dowolnego rządzenia się nim!!Ja odmawiam panu takiego prawa!!jako wyborca i obywatel i podatnik!Niech pan wypłaca swoim ziomkom ze swoich dobrze!!!!!!!
  Poza tym ,to może odszkodowania za pomordowanych i okradzionych Polaków, Wołyń, Bieszczady, Małopolska Wschodnia po 10 mln zł euro dla każdej Rodziny!1Pasuje???
  https://www.siepomaga.pl/

 2. vader213
  vader213 :

  UKRAIŃSKI REZUNIE bodnar kiedy zajmiesz sie ukraińcami którzy zaczynają wybijać Polaków w Polsce? a czy w tym twoim domu UKRAIŃSKI REZUNIE mówiło się o bestialskim ukraińskim ludobójstwie? i na koniec kiedy UKRAIŃSKI REZUNIE zajmiesz się odszkodowaniami od ukraińskich neonazistowskich faszystów w ramach ludobójstwa na Wołyniu? czekamy

 3. greg
  greg :

  Oto fatalne i horrendalnie szkodliwe dla Polski skutki pisdz.elskiego szalenstwa w ukrainizowaniu Polski, zamiast ehropeizowania i polonizowania zaleznego od naszej pomocy i wstawiennictwa ukrainskiego, banderowskiego bezczelnego bankruta. Bezczelny ukrainiec Bodnar hojnie obdziela ukraincow u nas, za nic z naszych podatkow! Hańba dla pisowskich szkodnikow, zaprzancow i banderowskich slugusow!

  • greg
   greg :

   @greg Trzeba byc tępym pizdzielcem, nemotą i lajzą, aby będąc od 14 lat państwem członkowskim UE, mając wszystkie atuty i mozliwosci wplywu na ukrainskiego bankruta bez wyjścia, zebrzacego o UE i NATO, tak dawac sie robic przez bandersynow i oligarhow w bambuko i tak cwelowsko we wszystkim im ustępować! otrzymujac od niego wielkie g. i czarno- czerwona dUPAę. Dosc juz waszego szalenstwa antypilskie szkodniki i lajzy!

 4. jwu
  jwu :

  Ciekawe ,czy w mediach głównego nurtu, coś wspomną na ten temat ? Chociaż znając tych wszystkich ukrofili ,którzy tam pracują i pokazują się,to pomysł otrzyma ogromny poklask.Tak przynajmniej sadzę.

 5. jazmig
  jazmig :

  Mniejszością są ludzie innej narodowości, którzy urodzili się w naszym kraju, a ich rodzice wywodzą się z terytorium Polski. Imigranci, jako urodzeni w innych krajach, są jedynie imigrantami i nikim więcej.

 6. ProPatria
  ProPatria :

  Oto odpowiedź dlaczego stepowi są tak bardzo hołubieni w naszym kraju, skąd bezsilność wymiaru sprawiedliwości wobec nich, skąd mnogość przywilejów wobec nich i antypolskie działania wielu polskojęzycznych. Większość forumowiczów oczywiście to podejrzewała, część wiedziała, gdyż miała na to twarde dowody: lwia część politykierów optujących za rezunami skąpanym we krwi i cierpieniu niewinnych jest (tak po prostu) pomiotami zwyrodnialców przesiedlonymi w ramach nieskutecznej (jak to pokazuje ich przypadek) Akcji “Wisła”, część z nich jest zakamuflowanymi wielbicielami bestialskich morderców, a część tak zwyczajnie jest przez dzicz opłacana. Co do tego niesłusznie opłacanego z moich podatków potomka rezunów, to na skutek jego antypolskich wypowiedzi i urągających Obywatelom RP osądów zawsze go o pochodzenie upaińskie podejrzewałem. Ponadto nazwisko: bondar czy bodnar są upaińskie, facyjata upainopodobna. Pewności jednakże nie miałem. Na szczęście rozwiał sam moje wątpliwości. Mam nadzieję, że tegoroczne i przyszłoroczne wybory oraz nacisk kolegów-politykierków sprawią, że morderców miłujący i chętnie reprezentujący nie wprowadzi swoich chorych wizji w życie. Ciekawe na ile wyceni cierpienie odzieranego ze skóry, pozbawianego noska, uszu, oczu czy rączek polskiego dziecka, nabijanego na sztachetę wyprutego z łona zakatowanej matki niemowlęcia, zbiorowo zgwałconej polskiej dziewczynki, której potem do rozprutego brzucha włożono żywego szczura czy przepiłowanego powoli głową w dół (celowo by ofiara nie traciła przytomności i cierpiała bardziej) starca ?? Ile kosztuje bezmiar polskiego cierpienia ?? Zapewne pochodzący z narodu butnych i bezczelnych morderców politykierek odpowie..

 7. Gaetano
  Gaetano :

  Przedstawicielowi motłochu marzą się prawa. W dodatku “mniejszościowe”. Śmierdziel musiał się kompulsywnie trząść, udzielając wywodu neobanderowskiemu szmatławcowi, gdy mówił o otwartości, “nauczaniu w j. ojczystym” i k*wa, “wtapianiu się w polskie społeczeństwo”. Z czysto wizualnej strony, to ostatnie jest teraz i jeszcze bardzo długo będzie widoczne gołym okiem z daleka. Nie wystarczy t-shirt i jakieś adidasy, żeby to uczynić. Gesty, mimika, często sposób poruszania, zdradzają stepowego. Ale taki gejowaty osobnik jak ten kojarzy to w ten sposób, że zobaczy swoich stepowych ziomali, zarówno popłuczyny z Operacji “Wisła”, jak i przyjezdnych, już nieoficjalnie, tylko jawnie pod stepowym szyldem w ławach sejmowych.