We wtorek na antenie TVP INFO rzecznik praw obywatelskiej Adam Bodnar oskarżył naród polski o współodpowiedzialność za masowe mordy na Żydach w czasie drugiej wojny światowej.

Komentując artykuł niemieckiej gazety, sugerującej z zagłada w czasie wojny nie jest „czysto niemiecką zbrodnią w której Polska nie miała udziału” – Bodnar przychylił się do niemieckiej interpretacji historii, twierdząc, że „wiele narodów współuczestniczyło w realizowaniu holokaustu. W tym, o czym mówię z ubolewaniem, także naród polski”.

Słowa Bodnara wywołały oburzenie. Już dziś na oficjalnej stronie internetowej rzecznika praw obywatelskich pojawiło się oświadczenie w którym Bodnar zapewnia, że pragnie „przeprosić wszystkie osoby, które mogły poczuć się dotknięte formą mojej wypowiedzi na antenie TVP Info 20 czerwca 2017 r. w programie „Minęła dwudziesta”.

„Odpowiadając na pytanie prowadzącego wyjaśniłem, iż nie ma żadnych wątpliwości, że za Holokaust byli odpowiedzialni Niemcy” – tłumaczy Bodnar, dodając, że – „jednocześnie pozwoliłem sobie zauważyć, że także wśród Polaków były jednostki, które uczestniczyły w tym straszliwym procederze”. Chwalił się też swoim zaangażowaniem „w walkę z kłamliwymi informacjami w niektórych zachodnich mediach o „polskich obozach zagłady””.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tłumacząc się ze swojej skandalicznej wypowiedzi, Bondar napisał: „Tym niemniej w ferworze rozmowy w studiu telewizyjnym padły sformułowania, które – zwłaszcza wyrwane z kontekstu – mogły zostać źle odebrane czy być niezrozumiałe dla widzów. Szczególnie jeśli chodzi o użycie słowa „naród”. Nawet jeśli wielokrotnie w tej rozmowie wyjaśniałem, że chodzi mi o zachowanie jednostek, nie całych narodów”.

rpo.gov.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Mazowszanin jeden
  Mazowszanin jeden :

  https://www.rpo.gov.pl/pl/content/o%C5%9Bwiadczenie-rpo-w-zwi%C4%85zku-z-wypowiedzi%C4%85-w-tvp-info
  Nie chcę jego przeprosin, dalej czuję urażony i nie przeszło mi to mimo usiłowania bagatelizacji tej sprawy. Dalej uważam, że ten człowiek, Adam Bodnar, nie jest godzien piastować jednego z najważniejszych stanowisk w kraju, funkcji opisywanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w artykułach od 208 do 212. Swoją opinię wywodzę z tego, że wykazuje się publicznie brakami edukacyjnymi w zakresie historii zamieszkiwanego od urodzenia kraju myląc obozy koncentracyjne w Izbicy i w Oświęcimiu oraz postacie Jana Karskiego z Witolda Pileckiego. Ponadto, nie potrafi, wyraźnie sam to wskazuje swoimi przeprosinami zamieszczonymi w podanym przeze mnie odnośniku, wysłowić się w sposób jednoznaczny i nie podlegający wycofywaniu się z wypowiadanych przez siebie słów, co skutkuje brakiem wiarygodności po jego stronie. To powoduje konieczność uznania iż hańbi urząd RPO poprzez nie(?)świadome wypowiadanie kłamliwych i fałszujących prawdę historyczną stwierdzeń na temat proweniencji sprawców holokaustu, zapewne wynika to z jego częściowego, po mieczu, pochodzenia z nacji, której przedstawiciele stali na wieżyczkach wartowniczych w Auschwitz II, Sobiborze, Mauthausen-Gusen i w wielu innych. Jego wcześniejsze „popisy” w zakresie upamiętniania rocznicy Akcji „Wisła” tylko uzasadniają moją opinię o brukaniu gabinetu jednej z ważniejszych osób w kraju.
  Opinia innych o aktualnym RPO
  http://www.bibula.com/?p=95469