Obywatel Ukrainy, który kilka miesięcy temu wyrwał polską flagę z Ronda im. Obrońców Birczy w Elblągu, wrzucił do śmietnika i próbował podpalić, przyznał się do winy. Jego sprawa trafiła do sądu, grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

Do skandalicznego zdarzenia doszło w styczniu tego roku, ale lokalne, elbląskie media szerzej piszą o sprawie teraz, gdyż Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie. Toczyło się ono oficjalnie w sprawie publicznego usunięcia, zniszczenia i znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tydzień temu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy skierowano do Sądu Okręgowego w Elblągu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Uczestniczył w tym będący pod wpływem alkoholu podejrzany-sprawca, wraz z z inną, współdziałającą z nim osobą. Gdy znaleźli się przy Rondzie Obrońców Birczy, Ukrainiec wyrwał polską flagę umieszczoną na rondzie. Następnie złamał drzewiec, a flagę wrzucił do śmietnika. Obaj próbowali ją jeszcze podpalić.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Zgodnie z art. 137 § 1 kk grozi mu kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do 1 roku.

Przeczytaj: Rzeszów: Ukraińcy studiujący w Polsce zdejmowali polskie flagi

Należy zaznaczyć, że z Ronda Obrońców Birczy w Elblągu, uroczyście odsłoniętego w październiku 2018 roku, w dniu 1 stycznia bez żadnego powiadomienia usunięto biało-czerwoną flagę, postawioną przez Jacka Bokiego, inicjatora i głównego organizatora na rzecz upamiętnienia polskich żołnierzy, którzy bronili Birczy przed UPA. Część mieszkańców podejrzewała, że mogli za tym stać Ukraińcy. Jednocześnie, lokalne władze twierdziły, że ustawiona tam wcześniej polska flaga „może zagrażać bezpieczeństwu” ruchu na rondzie. Panu Bokiemu zagrożono nawet, że jeśli ponownie sam ustawi flagę, mogą mu grozić konsekwencje karne.

Później, mimo początkowo pozytywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, lokalne władze, szczególnie związane z SLD, blokowały ustawienie na rondzie specjalnej tablicy informacyjnej na temat obrony Birczy oraz ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. W czerwcu br. warszawska centralna IPN odmówiła jednak Bokiemu umieszczenia tablicy z zaproponowaną przez niego treścią napisu. Pismo było sygnowane przez Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN. Zdaniem inicjatora akcji, również oddział IPN w Gdańsku, który wcześniej był przychylnie nastawiony do tej inicjatywy, obecnie ignoruje temat i najwyraźniej nie kwapi się do postawienia tablicy. Władze Elbląga w żaden sposób nie wspierają tej inicjatywy.

Czytaj także: Elbląg: sprofanowano tablicę na Rondzie Obrońców Birczy [+FOTO]

expresselblag.pl / dziennikelblaski.pl/ Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz