Elbląg: sprofanowano tablicę na Rondzie Obrońców Birczy [+FOTO]

Tuż przed uroczystym otwarciem Ronda Obrońców Birczy w Elblągu sprofanowano tablicę pamiątkową.

W nocy przed uroczystym otwarciem Ronda Obrońców Birczy w Elblągu sprofanowano tablicę pamiątkową poświęconą obrońcom tej podkarpackiej miejscowości przed ukraińskimi nacjonalistami z OUN-UPA. U dołu napisu białą farbą zamalowano wyraz „Birczy” wyrazem „ubecji”, najprawdopodobniej z użyciem szablonu.

Zniszczoną tablicę zauważyli dziś przed 8:00 rano organizatorzy. Na miejsce wezwano policję. Jak poinformował główny inicjator upamiętnienia obrońców Birczy w Elblągu, Jacek Boki, jeszcze wczoraj wieczorem na rondzie trwały ostatnie prace przygotowawcze do składania ziemi z cmentarzy wojskowych w Borowicy i Birczy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Boki przypuszcza, że za sprawą mogą stać lokalne środowiska ukraińskie lub lewackie. Jeden z elbląskich radnych parę dni temu nagrał film z prac na rondzie ,z zaproszeniem na jego odsłonięcie i zamieścił je w sieci. Nagranie zyskało pewną popularność. – Pewnie się wściekli za to, że im się prawdę przypomina – mówi oburzony działacz.

Przeczytaj: Elbląg: przygotowania do otwarcia Ronda Obrońców Birczy

Głaz, na którym ma zostać zainstalowana tablica, znajduje się na rondzie od strony zachodniej, zwrócony w stronę ulicy Niepodległości. Co ciekawe, kilkaset metrów dalej w tę stronę znajduje się Rondo Tarnopol, które we wrześniu ub. roku uroczyście odsłaniali prezydent Wróblewski oraz Miron Sycz, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego i negacjonista wołyński, a także polityk PO i lobbysta mniejszości ukraińskiej.

W połowie września informowaliśmy, że mimo przeszkód i trudności Rondo Obrońców Birczy w Elblągu powstaje w Elblągu. 11 września w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego opublikowano czerwcową uchwałę Rady Miejskiej w Elblągu w tej sprawie. Uchwała, pozytywnie zaopiniowana przez IPN, weszła w życie 2 tygodnie od dnia ogłoszenia, a wykonanie decyzji powierza się prezydentowi Elbląga.

Wczoraj podaliśmy, że po tym, jak pozytywnie zaopiniowano sprawę Ronda Obrońców Birczy w Elblągu jest duża szansa, że Bircza wróci na tablicę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Tego dowiedział się nieoficjalnie w IPN portal Kresy.pl. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do MON.

W uzasadnieniu dla pozytywnej decyzji szefa IPN ws. Ronda Obrońców Birczy stwierdzono, że nazwa „nawiązuje do działań lokalnej Samoobrony, żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów, którzy w latach 1944-1947 bronili mieszkańców Birczy i okolicznych miejscowości przed atakami nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA”. „Celem UPA w czasie III ataków na Birczę w latach 1945-1946 było zniszczenie Birczy” – podkreśla IPN, przywołując na dowód słowa Mirosława Huka ps. Hryhora, prowidnyka I Okręgu OUN tzw. Zakerzońskiego Kraju. IPN podkreśla, że „celem milicjantów i żołnierzy Wojska Polskiego broniących Birczy była przede wszystkim skuteczna ochrona polskiej ludności przed UPA”, a wśród obrońców, którzy weszli w skład „instytucji mundurowych Polski ‘Ludowej’”, byli m.in. byli żołnierze AK. „W owym czasie nie było innej możliwości uchronienia naszych rodaków na tym terenie przed działalnością ukraińskich nacjonalistów” – zaznacza IPN.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  murzynio :

  Czytałem o Birczy. Odnieśliśmy tam zwycięstwo nad bandytami z UPA, którzy chcieli mordować Polaków. Szczególnie skuteczny był ostrzał z moździerzy – zabito w ten sposób wielu bandytów, w tym dowódcę bandy. Nic dziwnego, że Ukraińcy nie mogą pogodzić się z klęską w Birczy. Zwyciężyło wojsko polskie, a nie żadna ubecja. Te malowanie to robota potomków bandytów. Nic to im jednak nie pomoże.

  • Avatar
   jwu :

   @murzynio Czytałeś o Birczy ? I bardzo dobrze ,poczytaj też o samoobronie w Przebrażu dowodzonej przez Pana Cybulskiego.Serce się raduje jak człowiek czyta ,że dobrze uzbrojony Polak lał banderowca i nie dał się bezkarnie zamordować.Ciekawi mnie jednak fakt, dlaczego tak znaczący sukces Polaków z kresów został zapomniany i wymazany z historii ?