Duński minister ds. integracji opowiada się za budową wyższych ogrodzeń na granicach zewnętrznych UE, aby ograniczyć nielegalną imigrację.

Kaare Dybvad Bek, duński minister ds. integracji, rozmawiał w czwartek z niemieckim Bildem. “Popieramy wyższe ogrodzenia na granicach zewnętrznych” – oświadczył. Podał przykłady współpracy krajów UE we wzmacnianiu ochrony granicy: Austria wspiera Bułgarię w rozbudowie infrastruktury granicznej, a Dania pomagała Litwie. “Każdy kraj ma prawo kontrolować, kto powinien przebywać na jego terytorium, a kto nie” – powiedział.

Bek zwrócił uwagę, że wielu imigrantów, których wnioski o azyl zostały odrzucone, nie jest odsyłanych do swoich krajów. “Ludzie ci często pracują na czarno i otrzymują pomoc państwa. Rujnuje to rynek pracy i gospodarkę. Takie traktowanie ludzi jest również nieludzkie”-zaznaczył.

Jego zdaniem, niezbędne są porozumienia azylowe UE z krajami trzecimi, “na których powinna spoczywać odpowiedzialność za powstrzymanie migracji do UE”.

Zobacz także: Eurostat: O 25 proc. wzrosła liczba wniosków o azyl w krajach UE

Duński minister skrytykował propozycję, by imigranci, których wnioski o azyl zostały odrzucone, mogli mimo to pozostać w UE i podjąć legalną pracę. “Tym osobom, które nie potrzebują ochrony trzeba jasno pokazać, że nielegalna imigracja do nas nic nie daje” – podkreślił.

Unijna agencja Frontex podała we wrześniu, że w tym roku liczba nielegalnych migrantów wykrytych na granicach UE wzrosła o 18 proc., zaś szlakiem przez Morze Śródziemne przybyło ich o 96 proc. więcej. W ocenie agencji, presja migracyjna z Tunezji i Libii może się utrzymać.

Od stycznia do sierpnia 2023 roku wykryto łącznie 232 350 przypadków nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE. To o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku i najwięcej w takim okresie od roku 2016.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply