Minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak sprostował słowa szef unijnej dyplomacji, Josepa Borrella, o tym, jakoby Polska już zaczęła szkolić ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16.

Jak pisaliśmy, we wtorek, przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony krajów członkowskich Unii Europejskiej, szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na samolotach F-16.

Później tego samego dnia do sprawy odniósł się minister obrony, wicepremier Mariusz Błaszczak. Sprecyzował, że „takie szkolenie się jeszcze nie rozpoczęło”, ale Polska jest gotowa je prowadzić.

 

– Jesteśmy gotowi takie szkolenie prowadzić. Zaproponowałem, żeby takiego rodzaju szkolenie zostało zaliczone do szkoleniowej misji unijnej, która jest prowadzona w Polsce – poinformował wicepremier Błaszczak.

Szef MON podkreślił zarazem, że misja ta została bardzo wysoko oceniona przez unijne agendy. – To świadczy o dużym przygotowaniu naszych instruktorów – powiedział. – Jest to przykład znakomitej współpracy państw europejskich na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Jest to narzędzie, które pozwoli na refundację ponoszonych kosztów podczas szkolenia żołnierzy ukraińskich – dodał.

Minister obrony rozmawiał w Brukseli także z niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem na temat uruchomienia w Polsce hubu do utrzymania czołgów Leopard, którą już są na Ukrainie. – Są tam pewne wyzwania przed nami, ale jestem dobrej myśli, że te wyzwania pokonamy – przyznał szef MON.

Dodał, że rozmawiał też z Pistoriusem na temat wydłużenia obecności niemieckich systemów obrony powietrznej Patriot na polskim terytorium. – Jestem tu optymistą – ocenił Błaszczak. Jego zdaniem, szef niemieckiego resortu obrony odwiedzi Polskę „w niedługim czasie” i będzie okazja „na ten temat rozmawiać w szczegółach”.

Zobacz także: “Priorytet dla USA” – Departament Stanu o F-16 dla Ukrainy

Prezydent USA Joe Biden przekazał przywódcom państw G7, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców.

Także wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Zwracaliśmy uwagę, że prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

Zobacz także: “Ogromne ryzyko” – MSZ Rosji reaguje na zapowiedź przekazania F-16 Ukrainie

rmf24.pl / Kresy

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply