Stany Zjednoczone uważają za priorytet dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16 i będą dążyć do osiągnięcia tego celu w nadchodzących miesiącach – oświadczył w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Rzecznik Departamentu Stanu USA wypowiadał się podczas poniedziałkowego briefingu. “Prezydent [USA Joe Biden – red.] bardzo jasno dał do zrozumienia, że ​​rozpoczniemy szkolenie ukraińskiego wojska w zakresie pilotażu F-16 i będziemy współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami, aby zapewnić Ukrainie myśliwce F-16” – oświadczył, cytowany przez portal Europejska Prawda.

“Nie mogę ogłosić, kiedy i jak to się stanie, ani z jakich krajów przybędą. Jednak jest to naszym priorytetem i zaczniemy to [dostawy dla Ukrainy – red.] realizować w najbliższych miesiącach” – dodał.

Miller podkreślił, że Stany Zjednoczone, podobnie jak inne państwa Zachodu, nie aprobują użycia zachodniej broni do ataku na terytorium Rosji.

Prezydent USA Joe Biden przekazał przywódcom państw G7, że USA będą wspierać wspólne szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach czwartej generacji, w tym odrzutowcach F-16. Wyrażą też zgodę na przekazanie Ukrainie myśliwców.

Także wcześniejsze doniesienia medialne sugerowały, że administracja Bidena zasygnalizowała europejskim sojusznikom w ostatnich tygodniach, iż Stany Zjednoczone zezwolą im na eksport myśliwców F-16 na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii zapowiedzieli, że będą pracować na rzecz zbudowania międzynarodowej koalicji, aby umożliwić Ukrainie pozyskanie czy zakup myśliwców F-16. Miało to miejsce przy okazji szczytu Rady Europy na Islandii.

Zwracaliśmy uwagę, że prezydent Andrzej Duda został zapytany, czy Polska może do takiej koalicji dołączyć. W odpowiedzi zaznaczył, że Polska jest w pierwszej trójce krajów pomagających Ukrainie, zaraz po Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

W kwestii możliwości przekazania Ukrainie jakiś polskich myśliwców F-16, Andrzej Duda zaznaczył, że Polska ma ich „relatywnie bardzo niewielką liczbę”. Zapewnił zarazem, że strona polska jest gotowa wspierać szkolenie pilotów ukraińskich.

Zobacz także: “Ogromne ryzyko” – MSZ Rosji reaguje na zapowiedź przekazania F-16 Ukrainie

eurointegration.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply