Stany Zjednoczone odniosły się do poniedziałkowego ataku na terytorium Rosji przeprowadzonego przez siły podlegające Kijowowi.

Stany Zjednoczone Ameryki nie zachęcają Ukraińców do ataków na terytorium Rosji, ale pozostawiają Kijowowi prawo wyboru sposobu prowadzenia operacji wojskowych. Zostało to przypomniane w Departamencie Stanu w odpowiedzi na prośbę o skomentowanie ostatnich wydarzeń w obwodzie biełgorodzkim, gdzie według wywiadu ukraińskiego operację prowadzą rosyjscy ochotnicy walczący po stronie Ukrainy, a według Moskwy są to działania ukraińskiego dowództwa.

„Nie mam żadnych nowych informacji o działaniach w terenie. Wyjaśniliśmy Ukraińcom, że nie zachęcamy do ataków poza ukraińskimi granicami i nie stwarzamy dla nich okazji. Ale ważne jest, aby przypomnieć światu, że to Rosja, która rozpoczęła tę wojnę, nadal atakuje ludność cywilną, celując w szkoły i szpitale, infrastrukturę cywilną. Ukraina ma prawo decydować, jak chce prowadzić swoje operacje wojskowe, ale Rosja jest agresorem w tej wojnie” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller, którego zacytowała agencja informacyjna UNIAN.

Według strony ukraińskiej działania na terytorium obwodu biełgorodzkiego wykonywał w poniedziałek Rosyjski Korpus Ochotniczy, który walczy w wojnie po stronie Ukrainy, poinformował, że wykonuje misje bojowe na terytorium Federacji Rosyjskiej, a Legion Wolność Rosji wezwał mieszkańców rosyjskich regionów przygranicznych do pozostania w domu i „ nie stawiania oporu”.

Mimo tego zaczęli oni opuszczać rejon w którym działania prowadziły siły, według Moskwy, będące częścią Sił Zbrojnych Ukrainy. Na terenie obwodu biełgorodzkiego wprowadzono stan operacji antyterrorystycznej.

W poniedziałek żołnierze podający się za żołnierzy rosyjskiej jednostki walczącej po stronie KIjiwa opublikowali wideo na tle znaków drogowych w pobliżu osiedli Lubimówka (obwód briański), Bezludowka (obwód biełgorodzki) i Czurowicze (obwód briański). Legion Wolność Rosji, walczący po stronie Ukrainy, nagrał wiadomość wideo wzywającą Rosjan do walki o Rosję wolną od Putina.

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply