Rosja  zadeklarowała otwarcie na Ukrainie korytarzy humanitarnych, którymi ludność cywilna będzie mogła ewakuować się w poniedziałek z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum – podał portal Ukraińska Prawda w poniedziałek. Medium powołuje się na rosyjski resor obrony. Strona rosyjska twierdzi, że nastąpiło to na prośbę prezydenta Francji, który rozmawiał z Putinem.

Na prośbę Macrona skierowaną do Putina siły zbrojne Federacji Rosyjskiej od godziny 10.00 (od 9.00 czasu kijowskiego) ogłaszają zawieszenie ognia i otwierają korytarze humanitarne z Kijowa, Mariupola, Charkowa, Sum – podał rosyjski resort obrony. Pałac Elizejski zaprzecza, by prezydent Emmanuel Macron prosił w rozmowie telefonicznej Władimira Putina o utworzenie korytarzy humanitarnych, prowadzących na Białoruś i do Rosji. Prosił jedynie, by pozwolił ludności cywilnej wyjechać z ostrzeliwanych miast i dostarczyć tam pomoc – podaje portal RMF.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

385.18 PLN    (1.75%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Rosjanie wytyczyli kilka tras, które wiodą prze wszystkim do ich kraju. Dla mieszkańców Kijowa przygotowano korytarz przez zniszczony Hostomel, następnie Czarnobyl do białoruskiego Homla, a dla uchodźców przewidziany jest następnie transport lotniczy do Rosji.

Z Mariupola jedna trasa wiedzie przez Nowoazowsk do rosyjskiego Rostowa nad Donem. Do Zaporoża prowadzi drugi korytarz. Mieszkańcy Charkowa i Sum mają możliwość wyjazdu do Biełgorodu (miasto w Rosji).

Zobacz także: WSJ: Rosja rekrutuje Syryjczyków do walki w ukraińskich miastach

Jak podawaliśmy, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział w niedzielę, że Rosjanie ściągnęli w pobliże Kijowa duże siły wojskowe i w najbliższych dniach Władimir Putin prawdopodobnie da rozkaz szturmu ukraińskiej stolicy.

W czwartek 24 lutego armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Zobacz także: Ukraina: Media: wojsko unieszkodliwiło 1/3 zdolnych do walki sił rosyjskich

pravda.com.ua / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz