W ciągu niecałych 11 dni Siły Zbrojne Ukrainy unieszkodliwiły ok. 46 tys. rosyjskich wojskowych. Obejmuje to zabitych, rannych i wziętych do niewoli – podał w niedzielę portal NV.ua. Medium powołało się na byłego ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka. Podkreślono, że unieszkodliwiono jedną trzecią zgromadzonego wojska.

Zahorodniuk przekazał, że siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę 24 lutego liczyły 145 tys. ludzi (110 tys. żołnierzy wojsk lądowych i 35 tys. funkcjonariuszy sił policyjnych, np. OMON czy Rosgwardia). Aktualnie rosyjskie siły na Ukrainie liczą do 100 tys. osób (75 tys. żołnierzy i około 25 tys. funkcjonariuszy). “Z powodu braku wystarczających informacji są problemy z oceną strat przeciwnika, które według stanu z 6 marca szacuje się na 11 tys. zabitych i 30-35 tys. rannych” – powiedział Andrij Zahorodniuk, obecnie szef analitycznego Centrum Strategii Obronnych.

Dane wywiadu satelitarnego USA wskazują, że 5 marca Rosja zaangażowała do działań na Ukrainie już 90 proc. zgromadzonych sił. Rosyjskie rezerwy poza granicami Ukrainy wynoszą do 15-16 tys. osób – pisze NV.ua.

“Tak, to wielka wojskowa machina. Ale ukraiński naród jest w stanie nie tylko ją powstrzymać, ale też wysłać na złom” – powiedział Zahorodniuk.

Jak podawaliśmy, doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział w niedzielę, że Rosjanie ściągnęli w pobliże Kijowa duże siły wojskowe i w najbliższych dniach Władimir Putin prawdopodobnie da rozkaz szturmu ukraińskiej stolicy.

W czwartek 24 lutego armia Rosji rozpoczęła, na polecenie Władimira Putina, operację zbrojną przeciwko Ukrainie na pełną skalę.

Zobacz także: Ukraina: “Friendly fire”. 9 rosyjskich czołgów zniszczonych

nv.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply