Zełenski nie potępił rzezi wołyńskiej [+VIDEO]

Wbrew zapowiedziom portalu Gazeta.pl, ukraiński prezydent nie potępił w poniedziałek rzezi wołyńskiej.

Jak podawaliśmy, portal Gazeta.pl napisał w niedzielę, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępi rzeź wołyńską w swoim codziennym wystąpieniu w poniedziałek 11 lipca, a więc w dniu, który jest obchodzony w Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. Portal powoływał się przy tym na kręgi „bliskie ukraińskiej dyplomacji”.

Nic takiego jednak się nie stało. W wystąpieniu, które pojawiło się w poniedziałek późnym wieczorem na Facebooku, ukraiński prezydent nie poruszył kwestii zbrodni OUN-UPA. Zełenski dokonał podsumowania wydarzeń dnia, informując m.in. o wezwaniu ambasadora Kanady do ukraińskiego MSZ i wręczenia mu protestu w związku ze zwolnieniem spod sankcji turbiny do gazociągu Nord Stream 1. Z kwestii polskich głowa ukraińskiego państwa wspomniała o skierowaniu do ukraińskiego parlamentu ustawy o statusie obywateli RP na terytorium Ukrainy oraz o przyznaniu Przemyślowi tytułu “Miasto-ratownik”.

Przypomnijmy, że specyficznie upamiętniła rocznicę “krwawej niedzieli” na Wołyniu ambasada Ukrainy w Polsce. “Dziś razem z Polakami modlimy się i czcimy pamięć niewinnych ofiar straszliwych czasów na Wołyniu w latach 1943-1944” – oświadczyła ukraińska ambasada w poniedziałek.

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz wziął udział w państwowych obchodach Narodowy Dzień Pamięci na Skwerze Wołyńskim w Warszawie, gdzie złożył wieniec od prezydenta Ukrainy.

Z kolei były już ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk zwrócił się w poniedziałek na Twitterze do Polaków pisząc, że oddaje hołd polskim ofiarom II wojny światowej. Jego wpis był po niemiecku a Melnyk ani słowem nie wspomniał o tym, że Polacy ucierpieli także z rąk Ukraińców.

Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. franciszekk
    franciszekk :

    „Historia jest najlepszym nauczycielem, ale ma najgorszych uczniów.“ — Indira Gandhi.
    Według w.w. sentencji, najgorszym uczniem w pośród narodów byliby na pewno Polacy po krwawej lekcji – ludobójstwie jaką dostali w czasie II wojny światowej od trzech krwawych oprawców: Niemców, Rosjan, Ukraińców!