Zełenski wniósł do parlamentu projekt ustawy o statusie obywateli RP na Ukrainie

Wołodymyr Zełenski skierował do ukraińskiego parlamentu projekt ustawy przyznający określone prawa obywatelom Polski przebywającym na terytorium Ukrainy. Projekt powstał w odpowiedzi na polską ustawę o pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skierował do Rady Najwyższej Ukrainy (jednoizbowego ukraińskiego parlamentu) projekt ustawy „O ustanowieniu gwarancji prawnych i socjalnych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej przebywających na terytorium Ukrainy”. Poinformowano o tym w poniedziałek na stronie internetowej ukraińskiej głowy państwa.

Projekt przewiduje w szczególności przyznanie obywatelom RP i członkom ich rodzin możliwości legalnego pobytu na terytorium Ukrainy przez 18 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie.

Polacy otrzymają również prawo do pracy bez konieczności ubiegania się o pozwolenie, prowadzenia działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, opieki medycznej na terenie Ukrainy oraz prawo do niektórych świadczeń socjalnych.

Tego samego dnia Zełenski podpisał dekret o nadaniu Przemyślowi honorowego tytułu “Miasto-ratownik”. Wcześniej taki tytuł otrzymał Rzeszów. Jest on przyznawany w nagrodę za pomoc udzielaną Ukrainie oraz ukraińskim uchodźcom.

Przypomnijmy, że portal Gazeta.pl informował w niedzielę, powołując się na swoje źródła, że w poniedziałek 11 lipca Wołodymyr Zełenski planuje w swoim wystąpieniu potępić zbrodnie na niewinnych polskich ofiarach podczas rzezi wołyńskiej.

Kresy.pl / president.gov.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply