Władze Lwowa wydały zgodę na odbudowę części dawnego pasażu Mikolascha zniszczonego w 1941 roku przez niemiecki nalot.

Jak podaje portal Zaxid.net, komitet wykonawczy Rady Miasta Lwowa, czyli zarząd miasta, zaaprobował na piątkowym posiedzeniu odnowienie części historycznego pasażu Mikolascha wydając pozwolenie na budowę trzykondygnacyjnego budynku w miejscu ruin znajdujących się na podwórzu domu przy ulicy Kopernika.

Zezwolenie na budowę wydano firmie Albis należącej do pary znanych lwowskich restauratorów Andrija i Łesi Ionowych.

Zgodnie z zatwierdzonymi warunkami urbanistycznymi budynek ma zostać odbudowany na zarysie ruin a jego wygląd ma maksymalnie odtwarzać istniejącą w przeszłości w tym miejscu budowlę. Wysokość budynku nie może przekraczać 18 metrów. Zgodnie z planem inwestorów w budowli powstaną sklepy, kawiarnie i biura.

Dawny pasaż Mikolascha istniał we Lwowie w latach 1900-1941. Łączył ulicę Kopernika z ulicą Sienkiewicza. Pasaż był ówczesną galerią handlową ze sklepami, kawiarniami i restauracjami a także przedstawicielstwem Citroena. Przy wejściu od ulicy Kopernika znajdowała się apteka „Pod Złotą Gwiazdą” założona przez Piotra Mikolascha. Architektami budowli byli Alfred Zachariewicz i Jan Lewiński. Oszklony 120-metrowy pasaż utrzymany w secesyjnym stylu był popularnym miejscem spacerów mieszkańców Lwowa. Konstrukcję zniszczył nalot lotniczy w 1941 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O odbudowie pasażu Mikolascha we Lwowie mówi się od ponad 10 lat. W 2017 roku pisaliśmy o pojawieniu się wizualizacji nowej koncepcji obiektu. Jej autorzy liczyli, że da się ją zrealizować w latach 2020-2030.

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz