Muzeum – pomnik Holokaustu w Waszyngtonie, zaniepokojone wzrostem przejawów antysemityzmu na Ukrainie, skrytykowało m.in. marsz ku czci Waffen-SS Galizien we Lwowie, a także działalność Ukraińskiego IPN, w tym jego szefa – kłamcy wołyńskiego Wołodymyra Wjatrowycza.

Amerykańskie muzeum – pomnik Holokaustu w Waszyngtonie w oficjalnym oświadczeniu skrytykowało wydarzenia o charakterze antysemickim, a także anty-romskim, do których doszło w ostatnim czasie na Ukrainie. W tym kontekście, potępiono także gloryfikowanie hitlerowskich kolaborantów, takich jak członkowie ochotniczej ukraińskiej formacji Waffen-SS Galizien.„United States Holocaust Memorial Museum wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z ostatnimi przejawami nietolerancji i antysemityzmu na Ukrainie, w tym także wobec aktów przemocy przeciwko społecznościom romskim w Kijowie i we Lwowie” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu muzeum, opublikowanym 14 maja br.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Instytucja ta potępiła wydarzenie z 21 kwietnia br., gdy członkowie neonazistowskiej ukraińskiej organizacji C14 zmusili w dzielnicy-rejonie hołosijowskim Kijowa kilkanaście cygańskich rodzin do ucieczki i spalili ich domostwa. Podobnie skrytykowano też spalenie przez grupę około 30 zamaskowanych osób osiedla Romów w miejscowości Rudno, w obwodzie lwowskim, 9 maja br. Jednocześnie, zwrócono uwagę na „alarmujący wzrost działalności antysemickiej” na Ukrainie.

Wymieniono w tym kontekście „bezczeszczenie żydowskich miejsc pamięci, marsze z pochodniami i antysemickie wypowiedzi organizowane przez ugrupowania neonazistowskie we Lwowie i Odessie, gloryfikujące nazistowskich kolaborantów, którzy brali udział w masowym mordowaniu ukraińskich Żydów”. Nawiązano w ten sposób m.in. do marszu ku czci Waffen-SS Galizien we Lwowie.

Przeczytaj: „SS Hałyczyna – Dywizja bohaterów!”. Ulicami Lwowa przeszedł marsz z okazji 75 rocznicy utworzenia SS Galizien [+VIDEO/+FOTO]

Czytaj również: Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien we Lwowie [+FOTO]

United States Holocaust Memorial Museum uznaje za pozytywne ostatnie wypowiedzi prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który zdecydowanie potępił „wszelkie przejawy nietolerancji i antysemityzmu”, obiecując bezzwłoczną reakcję ukraińskich organów ścigania. Zaznacza przy tym, że „jest jasne, że trzeba robić więcej, by zwalczyć antysemickie i antyromskie uprzedzenia i zatrzymać różne wysiłki na rzecz zniekształcenia historii narodu [ukraińskiego – red.] ws. Holokaustu, poprzez gloryfikowanie nazistowskich kolaborantów i wybielania prawdy historycznej”. Według muzeum-pomnika, będzie to jednak wymagał większej spójności działań ukraińskiego rządu.

Przeczytaj: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Czytaj także: Wiatrowycz krytykuje wypowiedź prezydenta Izraela. „Powtórzył sowiecki mit”

W oświadczeniu skrytykowano także działania Ukraińskiego IPN:

– (…) ciągłe wysiłki kierowany przez kierownictwo rządowego Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, mające na celu honorowanie pewnych przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz wybielania ich morderczych czynów wzbudza wątpliwości w kwestii intencji rządu [Ukrainy]”.

Przeczytaj: Wjatrowycz pokonany przez ukraińskich historyków w debacie nt. stosunku OUN do Żydów

Czytaj również: Foreign Policy: szef ukraińskiego IPN wybiela ukraiński nacjonalizm i fałszuje jego historię

Zobacz: Żydowskie organizacje z Ukrainy sprzeciwiają się udziałowi Wołodymyra Wiatrowycza w konferencji o Holokauście

– Muzeum wzywa ukraiński rząd do konsekwentnego zwalczania nowych przejawów nietolerancji – w tym nastrojów antysemickich i antyromskich – oraz do uczciwego stawienia czoła przeszłości kraju, w tym udziału niektórych Ukraińców w mordowaniu Żydów i Romów podczas II wojny światowej – napisano. – Zapewnienie spójności w podejściu rządu i zaangażowaniu zasobów krajowych w inicjatywy upamiętniające i edukujące w sprawie tragedii Babiego Jaru i Holocaustu na Ukrainie będą pozytywnymi krokami w tym procesie.

Przeczytaj: Radna Swobody ze Lwowa o Hitlerze: Wielki człowiek

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Choć na Ukrainie co jakiś czas dochodzi do profanacji pomników Holokaustu, w ostatnich tygodniach miało miejsce nagromadzenie incydentów m.in. o charakterze antysemickim. W kwietniu w Połtawie zbezczeszczono pomnik upamiętniający kilka tysięcy Żydów zamordowanych przez Niemców w 1941 roku (tzw. Pomnik Rozpaczającej Matki), na którym narysowano swastykę i napisano „Heil Hitler!”. W podobnym czasie w Odessie na murze przy nadbrzeżu napisano „Świat bez Żydów. Zabij Żyda”.  W tym samym mieście, na początku maja, podczas marszu organizowanego przez neobanderowski Prawy Sektor z okazji rocznicy Masakry w Odessie, szefowa odeskiego oddziału tej organizacji Tatiana Sojkina powiedziała podczas swojego wystąpienia, że Ukraina „należy do Ukraińców, a nie do Żydów ani oligarchów”.

Przeczytaj: Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

ushmm.org / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz