Muzeum – pomnik Holokaustu w Waszyngtonie, zaniepokojone wzrostem przejawów antysemityzmu na Ukrainie, skrytykowało m.in. marsz ku czci Waffen-SS Galizien we Lwowie, a także działalność Ukraińskiego IPN, w tym jego szefa – kłamcy wołyńskiego Wołodymyra Wjatrowycza.

Amerykańskie muzeum – pomnik Holokaustu w Waszyngtonie w oficjalnym oświadczeniu skrytykowało wydarzenia o charakterze antysemickim, a także anty-romskim, do których doszło w ostatnim czasie na Ukrainie. W tym kontekście, potępiono także gloryfikowanie hitlerowskich kolaborantów, takich jak członkowie ochotniczej ukraińskiej formacji Waffen-SS Galizien.

„United States Holocaust Memorial Museum wyraża głębokie zaniepokojenie w związku z ostatnimi przejawami nietolerancji i antysemityzmu na Ukrainie, w tym także wobec aktów przemocy przeciwko społecznościom romskim w Kijowie i we Lwowie” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu muzeum, opublikowanym 14 maja br.

Instytucja ta potępiła wydarzenie z 21 kwietnia br., gdy członkowie neonazistowskiej ukraińskiej organizacji C14 zmusili w dzielnicy-rejonie hołosijowskim Kijowa kilkanaście cygańskich rodzin do ucieczki i spalili ich domostwa. Podobnie skrytykowano też spalenie przez grupę około 30 zamaskowanych osób osiedla Romów w miejscowości Rudno, w obwodzie lwowskim, 9 maja br. Jednocześnie, zwrócono uwagę na „alarmujący wzrost działalności antysemickiej” na Ukrainie.

Wymieniono w tym kontekście „bezczeszczenie żydowskich miejsc pamięci, marsze z pochodniami i antysemickie wypowiedzi organizowane przez ugrupowania neonazistowskie we Lwowie i Odessie, gloryfikujące nazistowskich kolaborantów, którzy brali udział w masowym mordowaniu ukraińskich Żydów”. Nawiązano w ten sposób m.in. do marszu ku czci Waffen-SS Galizien we Lwowie.

Przeczytaj: „SS Hałyczyna – Dywizja bohaterów!”. Ulicami Lwowa przeszedł marsz z okazji 75 rocznicy utworzenia SS Galizien [+VIDEO/+FOTO]

Czytaj również: Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien we Lwowie [+FOTO]

United States Holocaust Memorial Museum uznaje za pozytywne ostatnie wypowiedzi prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który zdecydowanie potępił „wszelkie przejawy nietolerancji i antysemityzmu”, obiecując bezzwłoczną reakcję ukraińskich organów ścigania. Zaznacza przy tym, że „jest jasne, że trzeba robić więcej, by zwalczyć antysemickie i antyromskie uprzedzenia i zatrzymać różne wysiłki na rzecz zniekształcenia historii narodu [ukraińskiego – red.] ws. Holokaustu, poprzez gloryfikowanie nazistowskich kolaborantów i wybielania prawdy historycznej”. Według muzeum-pomnika, będzie to jednak wymagał większej spójności działań ukraińskiego rządu.

Przeczytaj: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

Czytaj także: Wiatrowycz krytykuje wypowiedź prezydenta Izraela. „Powtórzył sowiecki mit”

W oświadczeniu skrytykowano także działania Ukraińskiego IPN:

– (…) ciągłe wysiłki kierowany przez kierownictwo rządowego Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, mające na celu honorowanie pewnych przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) oraz wybielania ich morderczych czynów wzbudza wątpliwości w kwestii intencji rządu [Ukrainy]”.

Przeczytaj: Wjatrowycz pokonany przez ukraińskich historyków w debacie nt. stosunku OUN do Żydów

Czytaj również: Foreign Policy: szef ukraińskiego IPN wybiela ukraiński nacjonalizm i fałszuje jego historię

Zobacz: Żydowskie organizacje z Ukrainy sprzeciwiają się udziałowi Wołodymyra Wiatrowycza w konferencji o Holokauście

– Muzeum wzywa ukraiński rząd do konsekwentnego zwalczania nowych przejawów nietolerancji – w tym nastrojów antysemickich i antyromskich – oraz do uczciwego stawienia czoła przeszłości kraju, w tym udziału niektórych Ukraińców w mordowaniu Żydów i Romów podczas II wojny światowej – napisano. – Zapewnienie spójności w podejściu rządu i zaangażowaniu zasobów krajowych w inicjatywy upamiętniające i edukujące w sprawie tragedii Babiego Jaru i Holocaustu na Ukrainie będą pozytywnymi krokami w tym procesie.

Przeczytaj: Radna Swobody ze Lwowa o Hitlerze: Wielki człowiek

Choć na Ukrainie co jakiś czas dochodzi do profanacji pomników Holokaustu, w ostatnich tygodniach miało miejsce nagromadzenie incydentów m.in. o charakterze antysemickim. W kwietniu w Połtawie zbezczeszczono pomnik upamiętniający kilka tysięcy Żydów zamordowanych przez Niemców w 1941 roku (tzw. Pomnik Rozpaczającej Matki), na którym narysowano swastykę i napisano „Heil Hitler!”. W podobnym czasie w Odessie na murze przy nadbrzeżu napisano „Świat bez Żydów. Zabij Żyda”.  W tym samym mieście, na początku maja, podczas marszu organizowanego przez neobanderowski Prawy Sektor z okazji rocznicy Masakry w Odessie, szefowa odeskiego oddziału tej organizacji Tatiana Sojkina powiedziała podczas swojego wystąpienia, że Ukraina „należy do Ukraińców, a nie do Żydów ani oligarchów”.

Przeczytaj: Lider Żydów na Ukrainie: UPA walczyła o wolną Ukrainę – ale wolną od Żydów i Polaków [+VIDEO]

ushmm.org / Kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply