Działacz Związku Ukraińców w Polsce na marszu ku czci SS Galizien we Lwowie [+FOTO]

Marian Rajtar, w przeszłości szef sanockiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce, zamieścił w sieci swoje zdjęcia z sobotniego marszu z okazji rocznicy utworzenia kolaboracyjnej dywizji Waffen-SS Galizien. Wcześniej „świętował” powstanie antypolskiej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, a z okazji Wielkanocy zamieszczał zdjęcia pisanki z symboliką banderowską.

Jak informowaliśmy, w ubiegłą w sobotę w centrum Lwowa odbył się marsz tzw. Marsz Wyszywanek ku czci kolaboracyjnej ukraińskiej formacji ochotniczej, dywizji Waffen-SS Galizien, który rozpoczął się i zakończył pod pomnikiem Stepana Bandery. Wzięli w nim udział m.in. członkowie formacji ochotniczych, jak pułk Azow czy batalionów OUN i Ajdar oraz środowiska neobanderowskie. W tym roku wydarzenie nosiło nazwę „Marsz Wielkości Ducha”, upamiętniając 75. rocznicę utworzenia dywizji Waffen-SS Galizien. Organizatorem była partia Narodowy Korpus, powiązana z pułkiem „Azow”, odwołującym się do neobanderyzmu i symboliki nazistowskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W marszu tym wziął udział także działacz Związku Ukraińców w Polsce, Marian Rajtar. Sprawę ujawnił historyk i ekspert ds. geopolityki i bezpieczeństwa, dr hab. Andrzej Zapałowski, który poinformował o zdjęciach zamieszczonych przez Rajtara w sieci. Widać na nich żyjącego w Polsce Ukraińca na marszu ku czci Waffen-SS Galizien, w tym w towarzystwie osób w mundurach i insygniami tej kolaboracyjnej formacji, a także na tle emblematu pułku „Azow”. Najpewniej w poniedziałek Rajtar usunął te zdjęcia ze swojego profilu na portalu społecznościowym. Szczegóły fotografii (osoby w mundurach Waffen-SS Galizien, plakaty w tle) dowodzą, że zdjęcia pochodzą z ostatniego marszu).

Marian Rajtar pełnił w przeszłości funkcje kierownicze w ramach Związku Ukraińców w Polsce, głównie w oddziale Związku w Sanoku. Był Przewodniczącym Zarządu Sanockiego Oddziału Związku Ukraińców w Polsce, biorącym udział w sesjach Rady Miasta Sanoka. Obecnie szefową ZUwP w Sanoku jest Maria Biłas.

W latach 90. XX wieku był z kolei sekretarzem tego oddziału. Pełniąc tę funkcję, uczestniczył w posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, skarżąc się na ówczesny stan szkolnictwa ukraińskiego w Polsce i niedostateczny dostęp do nauki języka ukraińskiego, a także na niedostateczne finansowanie Związku Ukraińców w Polsce. Wzywał też Sejm do potępienia Operacji Wisła.

– Akcja „Wisła” dotknęła obywateli polskich, których deportowano na radziecką Ukrainę. Państwo pozbawiło prawa swoich obywateli, prawa do istnienia, prawa do bycia ludźmi. Jeżeli Sejm nie weźmie pod uwagę, że należy naprawić krzywdę nie tylko w sensie emocjonalnym, ale i prawnym, to popełnimy kolejny błąd. Państwo, które popełniło przestępstwo na swoich obywatelach powinno naprawić krzywdę bez względu na to, iż dotyczy ona Ukraińców – mówił Rajtar. Jego słowa w pełni poparł ówczesny poseł Unii Wolności, Jacek Kuroń.

Według jednego ze źródeł, Marian Rajtar był też członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Związku Ukraińców w Polsce. Nie wiadomo, jakie dokładnie pełni obecnie funkcje w ramach tej organizacji.

Na profilu społecznościowym Rajtara zamieszczono także inne, osobliwe grafiki. 1 listopada 2017 roku zmienił przy użyciu okolicznościowej nakładki swoje zdjęcie profilowe, zamieszczając herb antypolskiej Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL) i napis „99 rocznica Czynu Listopadowego”. W ten sposób na Ukrainie określa się rocznicę opanowania większości gmachów publicznych Lwowa przez Ukraińców i proklamowania ZURL w 1918 roku, co zapoczątkowało wojnę polsko-ukraińską i bitwę o Lwów, bronionego m.in. przez Orlęta Lwowskie.

Przeczytaj: Zbrodnie terrorystów z tzw. Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej na Polakach 1918-19. Preludium Wołynia

W ubiegłym roku Rajtar z okazji Świąt Wielkanocnych zamieści z kolei zdjęcie pisanki z ukraińskim tryzubem na tle tarczy w czerwono-czarnych, banderowskich barw, z rewizjonistycznym hasłem ukraińskich nacjonalistów „Od Sanu do Donu”. W ramach życzeń napisał: Христос Воскрес! Воскресне Україна! (pol. Chrystus Zmartwychwstał! Zmartwychwstanie Ukraina!).

Facebook.com / Kresy.pl

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jwu
  jwu :

  Ciekawe czy któreś z mediów głównego nurtu wspomni o tym ? Pytam ,gdyż pamiętam jak przebierańców z lasu i torcik ze swastyką maglowali przez bity tydzień.A tu mamy czarne na białym, gdzie obywatel polski ewidentne łamanie ustawę o penalizacji banderyzmu. Za co są stosowne paragrafy.

 2. Gaetano
  Gaetano :

  W normalnym, praworządnym kraju, a takim nachalnie nazywa Polskę pisuarowa propaganda, takie stepowe ścierwo, nasz odwieczny wróg, za działalność jaskrawie antypolską poniósłby zasłużoną karę przewidzianą w prawie (w warunkach wojennych – do odstrzału). Zamiast tego rezun pewnie dalej będzie cieszył się wolnością i pluł na Polskę i Polaków. Jeżeli stepowej hienie włos z głowy nie spadnie, a tak się pewnie stanie, będzie to kolejny dowód na to, że nowelizacja ustawy o IPN to zwykła atrapa.
  Siedem dekad po operacji „Wisła” i po raz kolejny staje się jasnym, że nie została ona przeprowadzona należycie.