Podczas swojego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy, prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślił, że podczas II wojny światowej Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Odnosząc się do gloryfikacji UPA na Ukrainie zaznaczył, że nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów.

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemców– powiedział we wtorek prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze.

– Prawdą jest także to, że było ponad 2,5 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – tych nielicznych iskierek, które płonęły jaskrawo podczas mrocznego zmierzchu ludzkości. Większość jednak, zamiast tego, milczała. Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodami są dziś skierowane w przyszłość, ale nie możemy pozwolić, aby została zapomniana – z jej strasznymi, i z pięknymi wydarzeniami– powiedział Riwlin z trybuny ukraińskiego parlamentu.

Przeczytaj: Światowy Kongres Żydów krytykuje Kijów za ulicę Bandery

Prezydent Izraela zaznaczył, że nie można rehabilitować i czcić antysemitów:

– Nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów. Żadne interesy polityczne nie usprawiedliwiają obojętnego milczenia lub niezrozumiałego mamrotania, jeśli chodzi o struktury antysemickie. Przywódcy państw, którzy podzielają antysemickie, rasistowskie lub neonazistowskie poglądy, nie będą mile widzianymi i pełnoprawnymi członkami rodziny narodów świata .

Podczas swojego przemówienia Riwlin mówił, że poprzez swoje czyny, a nie tylko deklaracja, Ukraina pokazuje światu swoje nowe oblicze. Przyznał, że podziwia Ukrainę i przemiany demokratyczne w tym kraju, mimo wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki.

Babi Jar to miejsce (obecnie w granicach Kijowa), w którym Niemcy zamordowali około 100 tysięcy Żydów. Współodpowiedzialna za tę zbrodnię policja pomocnicza była organizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Melnyka.

Poroszenko uczcił zbrodniarzy

29 września 2014 roku na miejscu tych tragicznych wydarzeń odbyły się rocznicowe uroczystości, z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który uczcił zarówno zamordowanych Żydów jaki i działaczy OUN-M.

Dopiero po tym, jak Niemcy z pomocą Ukraińców „uporali się” z Żydami, w Babim Jarze zaczęto rozstrzeliwać wrogów politycznych, także z szeregów ukraińskich nacjonalistów, którzy tworzyli formacje policyjne biorące udział w eksterminacji ludności żydowskiej. To właśnie im hołd złożył Poroszenko.

Zachowanie ukraińskiego prezydenta zostało szybko zauważone przez osoby specjalizujące się w historii ukraińskiego nacjonalizmu:

„Poroszenko uhonorował rozstrzelanych członków OUN-M, Żydów oraz innych cywili i więźniów wojennych, których policja zorganizowana przez OUN-M w okupowanym Kijowie pomagała mordować w Babim Jarze”– napisał na Facebooku politolog prof. Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie.

Przeczytaj także: Wiatrowycz krytykuje wypowiedź prezydenta Izraela. „Powtórzył sowiecki mit”

112.ua / iPress.ua / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mop
  mop :

  Powinniśmy się bać żydowskich projektów strategicznych związanych z utrzymaniem i przetrwaniem państwa Izrael w wersji obecnej, lub tej „B” czyli nad Wisłą. Podobny projekt kazał im kiedyś współpracować z Hitlerem.
  Nasuwa się pytanie, o co tak naprawdę chodziło żydowskim strategom, że zdecydowali się na honorowanie i współpracę z rządem niemieckim, który jawnie był antysemicki i walczył z Żydami w swoim kraju.
  Odpowiedź na to udzielają dokumenty historyczne, z których wynika, że w Palestynie Agencja Żydowska przeprowadziła pierwsze rozmowy z hitlerowcami, mające nakłonić rząd niemiecki do jak najbardziej bezwzględnego obchodzenia się z rodzimymi Żydami, by zmusić ich do opuszczenia Niemiec i zasilenia uchodźcami palestyńskiej ziemi, co miało wywrzeć tak silny nacisk na Lidze Narodów i międzynarodowej opinii publicznej, że jego wynikiem będzie proklamacja Państwa Izrael.
  Chcieli, by naród żydowski powrócił do pracy na roli. Ich zdaniem życie w mieście było symbolem degeneracji społecznej i moralnej, a powrót do ziemi zrodziłby “nowego człowieka”, którego mieli nadzieję na bazie emigrantów żydowskich ukształtować w Palestynie.
  Stąd oprócz „kija” dzięki hitlerowcom oferowano też „marchewkę”, czyli preferencje przyznawane młodym i zdrowym Żydom, którzy mogliby się stać dobrymi “haloutzim” (pionierami).
  http://3obieg.pl/zydzi-z-hitlerem-wywolali-holokaust

 2. algirdaitis
  algirdaitis :

  Super, zadarli z Zydami. Ciekawe, ze tez te tepe banderowskie lby nie zdawaly sobie sprawy, do czego to doprowadzi, jak oglosza bestialskich banderowskich mordercow z upa, oun, te gnidy bandere, suchewycza i innych za swoich narodowych bohaterow?

  „Czy nasi politycy i prezydent Polski slyszal glos prezydenta Izraela? Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodami są dziś skierowane w przyszłość, ale nie możemy pozwolić, aby została zapomniana – z jej strasznymi, i z pięknymi wydarzeniami – powiedział Riwlin z trybuny ukraińskiego parlamentu.”

  Niech sluchaja, czytaja i sie ucza, jak sie dba o interesy wlasnego narodu. Nie przyjmowac zadnej ukrainskiej sciemy, ze wazna jest przyszlosc a przeszloscia niech sie historycy zajma. I niech polscy politycy Polakom tej sciemy dalej nie przekazuja. Brac tu przyklad z Izraela. Ukraincy dobrze wiedza, co to byli banderowcy i co oni zrobili. W cywilizowanym kraju nie ma miejsca dla narodu, ktory czci bestialskich mordercow niewinnych cywili. A dla sprawiedliwych Ukraincow, ktorzy ratowali zycie Polakom, Zydom, Czechom zrobic polski „Yad Vashem”, gdzie kazdy ukrainski sprawiedliwy bedzie mogl posadzic drzewko.

  I niech Macierewicz nie sciemnia, ze to z winny Moskwy sie stalo. Jesli nawet Moskwa maczala w tym palce, nie moze to byc usprawiedliwieniem dla banderowcow. A jesli sluchali Moskwy i z podburzenia Moskwy wymordowali setki tysiecy ludzi to tym gorzej dla nich. Wtedy by to znaczylo, ze byli (sa) agentami Moskwy. A jako agenci Moskwy tez nie zasluguja na zadne pomniki. Czas panowie z Warszawy nazwac rzeczy po imieniu i domagac sie od Ukrainy rozliczenia za te zbrodnie. Inaczej, to sie nigdy nie skonczy a dla Ukrainy na pewno juz nie dobrze.