Podczas swojego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy, prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślił, że podczas II wojny światowej Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Odnosząc się do gloryfikacji UPA na Ukrainie zaznaczył, że nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów.

– Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemców– powiedział we wtorek prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze.

– Prawdą jest także to, że było ponad 2,5 tys. Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – tych nielicznych iskierek, które płonęły jaskrawo podczas mrocznego zmierzchu ludzkości. Większość jednak, zamiast tego, milczała. Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodami są dziś skierowane w przyszłość, ale nie możemy pozwolić, aby została zapomniana – z jej strasznymi, i z pięknymi wydarzeniami– powiedział Riwlin z trybuny ukraińskiego parlamentu.

Przeczytaj: Światowy Kongres Żydów krytykuje Kijów za ulicę Bandery

Prezydent Izraela zaznaczył, że nie można rehabilitować i czcić antysemitów:

– Nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów. Żadne interesy polityczne nie usprawiedliwiają obojętnego milczenia lub niezrozumiałego mamrotania, jeśli chodzi o struktury antysemickie. Przywódcy państw, którzy podzielają antysemickie, rasistowskie lub neonazistowskie poglądy, nie będą mile widzianymi i pełnoprawnymi członkami rodziny narodów świata .

Podczas swojego przemówienia Riwlin mówił, że poprzez swoje czyny, a nie tylko deklaracja, Ukraina pokazuje światu swoje nowe oblicze. Przyznał, że podziwia Ukrainę i przemiany demokratyczne w tym kraju, mimo wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki.

Babi Jar to miejsce (obecnie w granicach Kijowa), w którym Niemcy zamordowali około 100 tysięcy Żydów. Współodpowiedzialna za tę zbrodnię policja pomocnicza była organizowana przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów – frakcję Melnyka.

Poroszenko uczcił zbrodniarzy

29 września 2014 roku na miejscu tych tragicznych wydarzeń odbyły się rocznicowe uroczystości, z udziałem m.in. prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, który uczcił zarówno zamordowanych Żydów jaki i działaczy OUN-M.

Dopiero po tym, jak Niemcy z pomocą Ukraińców “uporali się” z Żydami, w Babim Jarze zaczęto rozstrzeliwać wrogów politycznych, także z szeregów ukraińskich nacjonalistów, którzy tworzyli formacje policyjne biorące udział w eksterminacji ludności żydowskiej. To właśnie im hołd złożył Poroszenko.

Zachowanie ukraińskiego prezydenta zostało szybko zauważone przez osoby specjalizujące się w historii ukraińskiego nacjonalizmu:

“Poroszenko uhonorował rozstrzelanych członków OUN-M, Żydów oraz innych cywili i więźniów wojennych, których policja zorganizowana przez OUN-M w okupowanym Kijowie pomagała mordować w Babim Jarze”– napisał na Facebooku politolog prof. Iwan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie.

Przeczytaj także: Wiatrowycz krytykuje wypowiedź prezydenta Izraela. „Powtórzył sowiecki mit”

112.ua / iPress.ua / Kresy.pl

9 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. polski_pan
  polski_pan :

  To w sumie najmniej istotne w tej sprawie ale z naszej perspektywy dosyć ciekawe: Jak na to zareaguje wzór Europejczyka z wyborczej? Czy obsobaczy prezydenta Izraela tak samo jak nasz parlament za uchwałę wołyńską? Jeśli nie to przecież obnaży swoje uprzedzenia wobec Polaków !

 2. mop
  mop :

  Powinniśmy się bać żydowskich projektów strategicznych związanych z utrzymaniem i przetrwaniem państwa Izrael w wersji obecnej, lub tej „B” czyli nad Wisłą. Podobny projekt kazał im kiedyś współpracować z Hitlerem.
  Nasuwa się pytanie, o co tak naprawdę chodziło żydowskim strategom, że zdecydowali się na honorowanie i współpracę z rządem niemieckim, który jawnie był antysemicki i walczył z Żydami w swoim kraju.
  Odpowiedź na to udzielają dokumenty historyczne, z których wynika, że w Palestynie Agencja Żydowska przeprowadziła pierwsze rozmowy z hitlerowcami, mające nakłonić rząd niemiecki do jak najbardziej bezwzględnego obchodzenia się z rodzimymi Żydami, by zmusić ich do opuszczenia Niemiec i zasilenia uchodźcami palestyńskiej ziemi, co miało wywrzeć tak silny nacisk na Lidze Narodów i międzynarodowej opinii publicznej, że jego wynikiem będzie proklamacja Państwa Izrael.
  Chcieli, by naród żydowski powrócił do pracy na roli. Ich zdaniem życie w mieście było symbolem degeneracji społecznej i moralnej, a powrót do ziemi zrodziłby “nowego człowieka”, którego mieli nadzieję na bazie emigrantów żydowskich ukształtować w Palestynie.
  Stąd oprócz „kija” dzięki hitlerowcom oferowano też „marchewkę”, czyli preferencje przyznawane młodym i zdrowym Żydom, którzy mogliby się stać dobrymi “haloutzim” (pionierami).
  http://3obieg.pl/zydzi-z-hitlerem-wywolali-holokaust

 3. algirdaitis
  algirdaitis :

  Super, zadarli z Zydami. Ciekawe, ze tez te tepe banderowskie lby nie zdawaly sobie sprawy, do czego to doprowadzi, jak oglosza bestialskich banderowskich mordercow z upa, oun, te gnidy bandere, suchewycza i innych za swoich narodowych bohaterow?

  “Czy nasi politycy i prezydent Polski slyszal glos prezydenta Izraela? Stosunki między ukraińskim i żydowskim narodami są dziś skierowane w przyszłość, ale nie możemy pozwolić, aby została zapomniana – z jej strasznymi, i z pięknymi wydarzeniami – powiedział Riwlin z trybuny ukraińskiego parlamentu.”

  Niech sluchaja, czytaja i sie ucza, jak sie dba o interesy wlasnego narodu. Nie przyjmowac zadnej ukrainskiej sciemy, ze wazna jest przyszlosc a przeszloscia niech sie historycy zajma. I niech polscy politycy Polakom tej sciemy dalej nie przekazuja. Brac tu przyklad z Izraela. Ukraincy dobrze wiedza, co to byli banderowcy i co oni zrobili. W cywilizowanym kraju nie ma miejsca dla narodu, ktory czci bestialskich mordercow niewinnych cywili. A dla sprawiedliwych Ukraincow, ktorzy ratowali zycie Polakom, Zydom, Czechom zrobic polski “Yad Vashem”, gdzie kazdy ukrainski sprawiedliwy bedzie mogl posadzic drzewko.

  I niech Macierewicz nie sciemnia, ze to z winny Moskwy sie stalo. Jesli nawet Moskwa maczala w tym palce, nie moze to byc usprawiedliwieniem dla banderowcow. A jesli sluchali Moskwy i z podburzenia Moskwy wymordowali setki tysiecy ludzi to tym gorzej dla nich. Wtedy by to znaczylo, ze byli (sa) agentami Moskwy. A jako agenci Moskwy tez nie zasluguja na zadne pomniki. Czas panowie z Warszawy nazwac rzeczy po imieniu i domagac sie od Ukrainy rozliczenia za te zbrodnie. Inaczej, to sie nigdy nie skonczy a dla Ukrainy na pewno juz nie dobrze.

   • algirdaitis
    algirdaitis :

    Powiedz to Macierewiczowi. On twierdzi, ze to wina Moskwy. Dla mnie to zupelnie obojetne, czy banderowcy dzialali na rachunek wlasny czy Moskwy. Sa bestialskimi zbrodniarzami. Nic nie usprawiedliwia, zadna wartosc, takich bestialskich mordow nad niewinna bezbronna cywilna ludnoscia.