Radna Swobody ze Lwowa o Hitlerze: Wielki człowiek

Z okazji rocznicy urodzin Adolfa Hitlera Marjana Batiuk, deputowana Rady Miasta Lwowa z ramienia neobanderowskiej Swobody, a zarazem nauczycielka historii i wicedyrektorka szkoły, uhonorowała wodza III Rzeszy we wpisie na portalu społecznościowym.

Marjana Batiuk, deputowana Rady Miasta Lwowa z ramienia neobanderowskiej Swobody, opublikowała w piątek rano wpis na Facebooku, z okazji rocznicy urodzin wodza III Rzeszy, Adolfa Hitlera. Określiła go mianem „wielkiego człowieka” i zamieściła jego zdjęcie, opublikowane przez 27-letnią działaczkę Swobody z Krzywego Rogu, Iwankę Biłę-Kondratiewą.

– Wielki człowiek, jakby nie patrzeć… – napisała Batiuk, dołączając symbol serca, a także dwa cytaty Hitlera z jego książki „Mein Kampf”. Po około godzinie radna Swobody usunęła swój wpis.

28 – letnia Batiuk jest z zawodu nauczycielem historii, pełni funkcję wicedyrektorki lwowskiej szkoły nr 100. Radną Lwowa została w 2015 roku. Zasłynęła inicjatywą dotyczącą wywieszania czerwono-czarnych flag OUN-UPA na wieży lwowskiego Ratusza oraz na zamku. Jej pomysł nie zyskał jednak poparcia większości radnych.

W głosowaniu przepadła uchwała jej autorstwa, która przewidywała nakaz wywieszania flagi OUN-UPA na równi z państwową. Po przyjęciu konkurencyjnej uchwały deputowani Swobody protestowali, że została ona przyjęta bez dyskusji. Wcześniej pod lwowskim ratuszem w związku z tymi głosowaniami demonstrowało kilkudziesięciu zwolenników Swobody. Decyzja większości rady miasta została ostro skrytykowana przez ukraińskich nacjonalistów.

Niedawno Batiuk wystąpiła z inną inicjatywą. Zgłosiła też projekt uchwały ws. zakazu śpiewania piosenek po rosyjsku. Miałby on być rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu rady miejskiej, ale jak na razie nie zostało to potwierdzone. W lutym, podczas jednej z sesji rady, Batiuk wspólnie z innymi deputowanymi Swobody „przyozdobili” mównicę banderowską flagą.

Przeczytaj: Przed wejściem do siedziby ratusza we Lwowie zawisła banderowska flaga

Sprawę opisał ukraiński portal Zaxid.net, który przypomina, że pierwotna nazwa partii Swoboda brzmiała „Narodowo-Socjalistyczna Partia Ukrainy”.

Dyrektor szkoły nr 100, gdzie pracuje radna zapowiedział, że odbędzie ze swoją podwładną „profilaktyczną rozmowę”. Jego zdaniem, takie treści jak te zamieszczane przez Batuk są nieakceptowalne, a także sprzeczne z polityką państwa i normami międzynarodowymi.

Batiuk 18 kwietnia wspólnie z uczniami brała także udział w prezentacji broni i umundurowania Waffen-SS Galizien. Na Facebooku zamieściła fotografie.

Wcześniej Batiuk zamieściła też w sieci swoją fotografię z podpisem “Jestem banderowcem, czym się szczycę”:

Innym razem chwaliła się symbolem Pułku Azow i Korpusu Narodowego (nawiązującym do symboliki neonazistowskiej), który dostała w prezencie od swojego ucznia:

Ponadto, radna Swobody i nauczycielka historii chwaliła się postawą swoich uczniów z klasy VII, którzy bawili się w akcję rekrutacyjną do dywizji Waffen-SS Galizien / Hałyczyna:

Przeczytaj: Flagi OUN-UPA oficjalnie nad budynkami administracji obwodu lwowskiego. Jest zgoda władz

Czytaj również: Zawarto porozumienie w sprawie wywieszania we Lwowie banderowskich flag

Zaxid.net / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. ProPatria
    ProPatria :

    Jej historia jakże obrazowo obrazuje co dzieje się z dziczą (społeczeństwem tego czegoś nazwać nie można) w banderlandzie. Tam indoktrynuje się już dzieci w wieku przedszkolnym śpiewając piosenki o boskim stefku i jego morderczych, rezających Polaków hierojach. Czy taki motłoch można reedukować ?? Nie, tylko gruntowna utylizacja rozwiązuje problem.