Według ukraińskich władz skazani członkowie OUN w sierpniu 2016 roku próbowali dokonać zamachów terrorystycznych w pobliżu Lwowa.

Sąd rejonowy we Lwowie ogłosił w piątek wyrok w sprawie trzech członków batalionu ochotniczego „OUN” oskarżonych o terroryzm. Jak podał portal zaxid.net, dwóch z nich – Wasyl Szpik i Andrij Makaryszyn dostali wyroki w zawieszeniu, natomiast Roman Paramuszczak trafi na 5 lat do więzienia. Ten ostatni po ogłoszeniu wyroku dokonał samookaleczenia na sali sądu.

Według ukraińskich śledczych skazani wraz z dwoma innymi osobami utworzyli terrorystyczną grupę, która planowała jednoczesne wysadzenie torów kolejowych prowadzących do Lwowa z trzech różnych kierunków. Pięciu członków grupy zatrzymano w sierpniu 2016 roku, w tym jednego podczas zakładania ładunku wybuchowego na moście w pobliżu Dublan. Przy zatrzymaniu doszło do wymiany ognia pomiędzy nim a pracownikami SBU – ranny został terrorysta oraz jeden z funkcjonariuszy.

Trzech z pięciu członków grupy okazało się członkami batalionu Gwardii Narodowej „OUN” nawiązującego do zbrodniczej Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Jak pisze zaxid.net, jednego z nich, Romana Witynskiego, już wcześniej skazano na dwa lata w zawieszeniu.

Po ogłoszeniu wyroku Paramuszczak próbował na sali sądowej podciąć sobie żyły. Na filmie opublikowanym przez zaxid.net wydać go z ręką ociekającą krwią. OUN-owiec rozmawiał jednak z otaczającymi go ludźmi i wraz z grupą nacjonalistów, która po wyroku zablokowała salę, wznosił okrzyki. Krzyczano „Wolność ochotnikom!”, „Patrioci, nie złoczyńcy”, „Sława nacji [narodowi] – śmierć wrogom!”. Nacjonaliści odblokowali salę po udzieleniu Paramuszczakowi pomocy medycznej.

CZYTAJ TAKŻE: Posłanka odwiedziła batalion OUN

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / zaxid.net

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz