Według ukraińskiego wicepremiera pytanie Ukraińców starających się o stały pobyt w Polsce lub Kartę Polaka o stosunek do Bandery są nie do zaakceptowania.

Wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko, reprezentujący Kijów w ukraińsko-polskiej komisji ds. kwestii historycznych skomentował na antenie Kanału 5 ukraińskiej telewizji pytania o stosunek do Bandery, jakie mają być zadawane Ukraińcom w polskich urzędach.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Monitorujemy takie przypadki. Informacja o o pytaniach pochodzi od ukraińskiego stowarzyszenia w Polsce (…). Uważamy że takie pytania są niedopuszczalne – stwierdził Rozenko.

Według ukraińskiego wicepremiera, pytania o stosunek do Bandery potwierdzają niebezpieczeństwo, jakie jego zdaniem niesie nowelizacja polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To na razie nie jest zjawisko masowe, ale już istniej. Na razie zależy od tego tylko decyzja czy przyznać wizę czy Kartę Polaka, ale za odpowiedź może grozić odpowiedzialność karna – twierdzi Rozenko.

W zeszły czwartek Rzeczpospolita powołując się na program w telewizji Superstacja poinformowała, że polscy urzędnicy rozpatrując wnioski obywateli Ukrainy o przyznanie prawa pobytu w Polsce, zadają im pytania o Stepana Banderę i UPA. Wahanie lub niedostateczne odcinanie się od banderyzmu skutkuje odmową.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. ProPatria
    ProPatria :

    banderowski grubasek i jego rezuny w kraiku-żarcie historii czy też ze zuwp próbują nieudolnie ożywić aferę wokół nowelizacji ustawy o IPN wzorem izraelskim. Problem w tym, że brak im izraelskiej „inteligencji” oraz przede wszystkim wpływów wśród światowych „elyt”. Kogóż obchodzi co myślą (o ile w ogóle myślą) mordercy polskich dzieci i ich stepowi potomkowie ??? Ponadto, polski urzędnik ma OBOWIĄZEK pytać upaińca starającego się o pobyt w RP czy Kartę Polaka o stosunek do zwyrodnialców oun-upa. Takie stepowe coś ma zamiar mieszkać wśród szlachetnego Narodu polskiego i skażone banderyzmem stanowi zagrożenie. Karta Polaka świadczy o tym, że taka osoba czuje związek z Narodem polskim, a żaden Polak nie waha się w ocenie upowskich morderców.