Pod budynkiem ukraińskiego parlamentu trwa protest ukraińskich nacjonalistów, m.in. z Korpusu Narodowego, Swobody i Karpackiej Siczy. Doszło do starć z policją.

W czwartek rano pod budynkiem ukraińskiego parlamentu w Kijowie zebrało się kilka demonstracji. Główną zorganizowali ukraińscy nacjonaliści z partii Korpus Narodowy oraz jej bojówki, czyli Narodowe Drużyny. Organizacje te są związane z pułkiem Azow, odwołującym się do neobanderyzmu, a także do symboliki neonazistowskiej. Obecni są także przedstawiciele neobanderowskiej partii Swoboda oraz organizacji „Karpacka Sicz” i Prawego Sektora. W proteście ukraińskich nacjonalistów bierze udział około 400-500 osób. Protestują przeciwko ekstradycji do Rosji Ingusza, obywatela rosyjskiego, oskarżanego o związki z dżihadystami z ISIS, który walczył w Donbasie jako ochotnik.

Przeczytaj także: Kijów: nacjonaliści szturmowali siedzibę Prokuratury Generalnej [+VIDEO]

W pewnym momencie doszło do starć. Jak relacjonuje stacja 112 Ukraina, demonstranci w kominiarkach zaczęli wspinać się na ogrodzenie otaczające budynek parlamentu i atakować policję. W stronę policji rzucano petardy, a także granat dymny. Jeden z funkcjonariuszy został ranny, jednak według oficjalnych informacji ukraińskiej policji, nie z powodu rzuconej petardy. Policjant zranił się o ogrodzenie. Wejście do parlamentu zostało zamknięte.

– Protestujący próbowali przerwać kordon policji i dostać się do parlamentu, ale funkcjonariusze ich nie przepuścili. Wówczas demonstranci rzucili petardę. W rezultacie incydentu nikt nie został ranny, sytuacja jest pod kontrolą – powiedziała stacji 112 Ukraina Jana Nerusz, wiceszefowa biura prasowego kijowskiej policji.

Korpus Narodowy i inni ukraińscy nacjonaliści żądają od władz ochrony ochotników z Donbasu i zakazu ich ekstradycji na żądanie innych krajów. Domagają się przyjęcia ustawy umożliwiającej nabywanie ukraińskiego obywatelstwa przez cudzoziemców walczących w Donbasie, głównie z Rosji, w ramach uproszczonej procedury, a także amnestii migracyjnej. Chcą także odwołania prokuratora generalnego za podjęcie decyzji ws. ekstradycji Ingusza Timora Tumgojewa do Rosji na żądanie FSB.

Vgolos.com.ua / 112.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply