Pod budynkiem ukraińskiego parlamentu trwa protest ukraińskich nacjonalistów, m.in. z Korpusu Narodowego, Swobody i Karpackiej Siczy. Doszło do starć z policją.

W czwartek rano pod budynkiem ukraińskiego parlamentu w Kijowie zebrało się kilka demonstracji. Główną zorganizowali ukraińscy nacjonaliści z partii Korpus Narodowy oraz jej bojówki, czyli Narodowe Drużyny. Organizacje te są związane z pułkiem Azow, odwołującym się do neobanderyzmu, a także do symboliki neonazistowskiej. Obecni są także przedstawiciele neobanderowskiej partii Swoboda oraz organizacji „Karpacka Sicz” i Prawego Sektora. W proteście ukraińskich nacjonalistów bierze udział około 400-500 osób. Protestują przeciwko ekstradycji do Rosji Ingusza, obywatela rosyjskiego, oskarżanego o związki z dżihadystami z ISIS, który walczył w Donbasie jako ochotnik.Przeczytaj także: Kijów: nacjonaliści szturmowali siedzibę Prokuratury Generalnej [+VIDEO]

W pewnym momencie doszło do starć. Jak relacjonuje stacja 112 Ukraina, demonstranci w kominiarkach zaczęli wspinać się na ogrodzenie otaczające budynek parlamentu i atakować policję. W stronę policji rzucano petardy, a także granat dymny. Jeden z funkcjonariuszy został ranny, jednak według oficjalnych informacji ukraińskiej policji, nie z powodu rzuconej petardy. Policjant zranił się o ogrodzenie. Wejście do parlamentu zostało zamknięte.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Protestujący próbowali przerwać kordon policji i dostać się do parlamentu, ale funkcjonariusze ich nie przepuścili. Wówczas demonstranci rzucili petardę. W rezultacie incydentu nikt nie został ranny, sytuacja jest pod kontrolą – powiedziała stacji 112 Ukraina Jana Nerusz, wiceszefowa biura prasowego kijowskiej policji.

Korpus Narodowy i inni ukraińscy nacjonaliści żądają od władz ochrony ochotników z Donbasu i zakazu ich ekstradycji na żądanie innych krajów. Domagają się przyjęcia ustawy umożliwiającej nabywanie ukraińskiego obywatelstwa przez cudzoziemców walczących w Donbasie, głównie z Rosji, w ramach uproszczonej procedury, a także amnestii migracyjnej. Chcą także odwołania prokuratora generalnego za podjęcie decyzji ws. ekstradycji Ingusza Timora Tumgojewa do Rosji na żądanie FSB.

Vgolos.com.ua / 112.ua / Kresy.pl

Reklama

Tagi: , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz