W czwartek podczas głosowania ukraiński parlament opowiedział się za przyjęciem poprawek do konstytucji, dotyczących strategicznego kursu państwa na uzyskanie członkostwa Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej.

Za przyjęciem odpowiedniej ustawy w tej sprawie zgłoszonej przez prezydenta Petra Poroszenkę zagłosowało 321 deputowanych z 366 obecnych na sali plenarnej. 29 deputowanych było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a 14 nie głosowało. Trafi ona teraz do Sądu Konstytucyjnego.

Przeczytaj: Poroszenko chce wpisania euroatlantyckich aspiracji Ukrainy do konstytucji.

Przyjęta ustawa proponuje wprowadzenie do preambuły ukraińskiej konstytucji sformułowania mówiącego o „nieodwracalnym kursie w stronę integracji europejskiej i euroatlantyckiej”, a także potwierdzenia „europejskiej tożsamości” Ukraińców.

W ramach poprawek, artykuł 85 proponuje zdefiniowanie, że kompetencje ukraińskiego parlamentu obejmują również ustalenie fundamentów polityki wewnętrznej i zagranicznej, implementując strategiczny kurs państwa na uzyskanie pełnego członkostwa w UE i NATO.

Artykuł 102 zostaje uzupełniony postanowieniem, że “prezydent Ukrainy jest gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”. Z kolei artykuł 116 został zmieniony poprzez wprowadzenie nowej klauzuli, zgodnie z którą ukraiński rząd „zapewnia realizację strategicznego kursu państwa w celu uzyskania pełnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”.

Jednocześnie proponuje się, by punkt 14 rozdziału XV “Przepisy przejściowe”, mówiący o możliwości wykorzystania istniejących baz wojskowych na terytorium Ukrainy do tymczasowego stacjonowania zagranicznych formacji wojskowych na zasadzie dzierżawy określonej przez międzynarodowe traktaty ratyfikowane przez parlament, został wykreślony z konstytucji. Przepis ten umożliwiał stacjonowanie wojsk rosyjskich na Krymie.

Przypomnijmy, że o zamiarze wprowadzenia takich zmian do konstytucji prezydent Ukrainy mówił jeszcze w lutym br. Przywoływaliśmy wówczas wyniki sondaży, które mówiły, że za wstąpieniem Ukrainy do NATO opowiadało się 43 proc. Ukraińców, przeciwnych było 34 proc. Pozostali badani nie mieli w tej kwestii zdania. Jeszcze więcej (52 proc.) Ukraińców opowiadało się za przystąpieniem ich kraju do Unii Europejskiej i w razie referendum w tej sprawie zagłosowałoby za. 27 proc. respondentów byłoby przeciw. 20 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat lub nie wzięłoby udziału w referendum.

Unian / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Banderowskie władze Ukrainy mogą sobie wpisać “strategiczny kurs na uzyskanie członkostwa w UE i NATO” nawet do swoich metryk urodzenia oraz metryki urodzenia każdego Ukraińca a skutkiem będzie jedynie uśmiech politowania wszystkich którzy decydują o kształcie Unii oraz NATO. To banda ciężkich kretynów która myśli, że deklaracjami uda jej się wykreować rzeczywistość.

  2. Kasper1
    Kasper1 :

    Nikt tego pogrążonego w wewnętrznych konfliktach i będącego na krawędzi upadku bankruta nie wpuści nawet do przedsionka NATO nie wspominając nawet o UE a wpisywać do konstytucji mogą sobie nawet strategiczny kurs na uzyskanie statusu inter galaktycznej potęgi.