Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wniósł do Rady Najwyższej – ukraińskiego parlamentu projekt zmian w konstytucji. Ukraiński przywódca chce konstytucyjnego zagwarantowania euroatlantyckiego kursu Ukrainy oraz wykreślenia przepisu umożliwiającego stacjonowanie rosyjskich wojsk na Krymie.

Jak poinformowała w poniedziałek przedstawicielka Poroszenki w parlamencie Iryna Łucenko, poprawki wniesiono do artykułów 85, 102 , 116 oraz do preambuły Konstytucji.

We wtorek teksty propozycji poprawek opublikowano na stronie internetowej Rady Najwyższej. W artykule 85 zaproponowano dodanie do kompetencji ukraińskiego parlamentu „realizacji strategicznego kursu państwa na uzyskanie pełnoprawnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego”. W artykule 102 ma pojawić się zdanie, że prezydent Ukrainy jest „gwarantem realizacji strategicznego kursu państwa” ku UE i NATO, a w artykule 116 zaproponowano wprowadzenie zapisu, że Rada Ministrów „zabezpiecza realizację” tegoż kursu.

Prezydencki projekt zakłada także potwierdzenie w preambule konstytucji „europejskiej tożsamości narodu ukraińskiego i nieodwracalności europejskiego i euroatlantyckiego kursu Ukrainy”.

Inną zmianą zaproponowaną w projekcie jest wykreślenie punktu 14 rozdziału XV, który umożliwiał wynajmowanie baz wojskowych na terytorium Ukrainy przez formacje wojskowe obcych państw. Przepis ten umożliwiał stacjonowanie marynarki wojennej Rosji na Krymie.

Aby proponowane zmiany weszły w życie, musi je poprzeć co najmniej 300 deputowanych. Zdaniem portalu Strana.ua nie będzie z tym problemu.

Przypomnijmy, że o zamiarze wprowadzenia takich zmian do konstytucji prezydent Ukrainy mówił jeszcze w lutym br. Przywoływaliśmy wówczas wyniki sondaży, które mówiły, że za wstąpieniem Ukrainy do NATO opowiadało się 43 proc. Ukraińców, przeciwnych było 34 proc. Pozostali badani nie mieli w tej kwestii zdania. Jeszcze więcej (52 proc.) Ukraińców opowiadało się za przystąpieniem ich kraju do Unii Europejskiej i w razie referendum w tej sprawie zagłosowałoby za. 27 proc. respondentów byłoby przeciw. 20 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma zdania na ten temat lub nie wzięłoby udziału w referendum.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko chce aby „Sława Ukrainie” stało się oficjalnym pozdrowieniem ukraińskiej armii

Kresy.pl / Strana.ua / Ukraińska Prawda / rada.gov.ua

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz