W poniedziałek w pobliżu budynku Prokuratury Generalnej Ukrainy w Kijowie doszło do zamieszek wywołanych przez członków różnych nacjonalistycznych organizacji nacjonalistycznych. Ukraińscy nacjonaliści protestowali przeciwko wydaniu Rosji Timura Tumgojewa podejrzewanego o związki z ISIS. – podały ukraińskie media.

Pod siedzibą Prokuratury Generalnej zgromadzili się aktywiści „Swobody”, „Narodowego Korpusu”, C14 i innych radykalnych organizacji. Nacjonaliści domagali się dymisji zastępcy prokuratora generalnego Jewhena Jenina, który ich zdaniem odpowiada za ekstradycję Tumgojewa.

Według strony internetowej Swobody nacjonalistyczni deputowani, którzy brali udział w pikiecie, weszli do budynku, by osobiście przekazać żądania demonstrujących kierownictwu GPU. Do budynku próbowały wejść także inne osoby, jednak policja, która ochraniała budynek, uniemożliwiła to. Według kanału 112 Ukraina doszło do próby szturmu budynku przez nacjonalistów. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, ze strony radykałów poleciały kamienie. Podpalono także pobliski śmietnik. Na ścianach Prokuratury Generalnej pojawiły się napisy „Hańba”, „Zdrajca” i „Precz z Łucenką” [Jurijem Łucenką, prokuratorem generalnym – red.].

Według policji w trakcie zamieszek zostało poszkodowanych 7 funkcjonariuszy. W związku z tym wszczęto postępowanie w sprawie zastosowania przemocy wobec pracowników ochrony porządku publicznego.

Ukraińskich nacjonalistów wzburzyła decyzja Prokuratury Generalnej o wydaniu Rosji Timura Tumgojewa, rosyjskiego obywatela pochodzącego z Inguszetii, którego rosyjskie organa ścigania podejrzewają o udział w działaniach wojennych w Syrii po stronie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Został on 13. września przekazany władzom rosyjskim. Nacjonaliści twierdzą, że Tumgojew jest ukraińskim weteranem walk w Donbasie – miał tam walczyć w batalionie im. szejka Mansura. Według prokuratury Tumgojew nie walczył w Donbasie.

CZYTAJ TAKŻE: FSB oskarżyła Ukrainę o zlecanie ataków terrorystycznych bojownikom ISIS [+VIDEO]

Kresy.pl / Hromadske / 112 Ukraina / svoboda.org

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jwu
    jwu :

    Jaki problem ,gdzie walczył ? Donbas ,czy Syria ? I tak go potraktują, jak tych z oddziału Kamińskiego po II WŚ.Ciekawe czy nasze służby mają rękę na pulsie ? Czytałem ,że po stronie banderowców walczy sporo potomków Operacji Wisła.