W poniedziałek w pobliżu budynku Prokuratury Generalnej Ukrainy w Kijowie doszło do zamieszek wywołanych przez członków różnych nacjonalistycznych organizacji nacjonalistycznych. Ukraińscy nacjonaliści protestowali przeciwko wydaniu Rosji Timura Tumgojewa podejrzewanego o związki z ISIS. – podały ukraińskie media.

Pod siedzibą Prokuratury Generalnej zgromadzili się aktywiści „Swobody”, „Narodowego Korpusu”, C14 i innych radykalnych organizacji. Nacjonaliści domagali się dymisji zastępcy prokuratora generalnego Jewhena Jenina, który ich zdaniem odpowiada za ekstradycję Tumgojewa.

Według strony internetowej Swobody nacjonalistyczni deputowani, którzy brali udział w pikiecie, weszli do budynku, by osobiście przekazać żądania demonstrujących kierownictwu GPU. Do budynku próbowały wejść także inne osoby, jednak policja, która ochraniała budynek, uniemożliwiła to. Według kanału 112 Ukraina doszło do próby szturmu budynku przez nacjonalistów. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego, ze strony radykałów poleciały kamienie. Podpalono także pobliski śmietnik. Na ścianach Prokuratury Generalnej pojawiły się napisy „Hańba”, „Zdrajca” i „Precz z Łucenką” [Jurijem Łucenką, prokuratorem generalnym – red.].

Według policji w trakcie zamieszek zostało poszkodowanych 7 funkcjonariuszy. W związku z tym wszczęto postępowanie w sprawie zastosowania przemocy wobec pracowników ochrony porządku publicznego.

Ukraińskich nacjonalistów wzburzyła decyzja Prokuratury Generalnej o wydaniu Rosji Timura Tumgojewa, rosyjskiego obywatela pochodzącego z Inguszetii, którego rosyjskie organa ścigania podejrzewają o udział w działaniach wojennych w Syrii po stronie tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Został on 13. września przekazany władzom rosyjskim. Nacjonaliści twierdzą, że Tumgojew jest ukraińskim weteranem walk w Donbasie – miał tam walczyć w batalionie im. szejka Mansura. Według prokuratury Tumgojew nie walczył w Donbasie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: FSB oskarżyła Ukrainę o zlecanie ataków terrorystycznych bojownikom ISIS [+VIDEO]

Kresy.pl / Hromadske / 112 Ukraina / svoboda.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz