Na wniosek Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z terytorium Polski deportowano obywatela Tadżykistanu. Był członkiem organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie, poszukiwanym na podstawie czerwonej noty Interpolu.

We wtorek Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych opublikował komunikat na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak podkreślił, “w efekcie zaawansowanych działań funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali cudzoziemca na terenie Polski centralnej. Ukrywał się on pod fałszywymi danymi. Ustalono, że od kilku lat był zaangażowany w działalność terrorystyczną. Był aktywny m.in. w rejonie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie”.

Przeczytaj: ABW: Islamski radykał wśród nielegalnych imigrantów na granicy. Dostał się do Polski

“Mężczyzna powiązany był również z członkami organizacji Państwo Islamskie Prowincji Khorasan, wobec których prowadzone są śledztwa w związku z przygotowywaniem aktów terrorystycznych w kilku państwach europejskich” – czytamy.

Dobrzyński poinformował, że wobec Tadżyka orzeczono zakaz wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw strefy Schengen przez okres 10 lat. Deportacja miała nastąpić w ubiegłym tygodniu – 11 kwietnia.

To kolejna tego typu operacja w ostatnim czasie.

W lutym br. pochodzący z Kaukazu obywatel Rosji został zatrzymany przez ABW w związku z zarzutami działalności na rzecz międzynarodowych, dżihadystycznych organizacji terrorystycznych, m.in. Al-Kaida czy ISIS.

Z kolei w grudniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straż Graniczna wydaliły z terytorium Polski obywatela Tadżykistanu, który został uznany za osobę zagrażającą bezpieczeństwu Polski oraz porządkowi publicznemu.

Czytaj: Przed 11 listopada podłożyła ładunek wybuchowy w centrum Warszawy. Inspirowała się tzw. Państwem Islamskim

W lipcu ubiegłego roku ABW zatrzymała 18-latka, który przeszedł na islam i planował przy pomocy pasa szahida wysadzić budynek państwowego urzędu.

Z kolei w czerwcu funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej 3 obywatelom Gruzji. Jeden z nich był podejrzewany o terroryzm.

Zobacz także: Terrorystka zatrzymana na granicy polsko-ukraińskiej. Kryła się wśród uchodźców

abw.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply