Brukselska policja przerwała we wtorek konferencję NatCon organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne. Mieli na niej wystąpić m.in. premier Węgier Viktor Orban, były premier RP Mateusz Morawiecki, kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour, kardynał Gerhard Müller, a także była szefowa MSW Wielkiej Brytanii Suella Braverman.

Brukselska policja pojawiła się przed lokalem, w którym odbywało się wydarzenie, około godziny 13:00 we wtorek. Ludzie nie byli zmuszani do opuszczenia budynku, lecz ci, którzy go opuścili, nie byli wpuszczani z powrotem. Media wskazują, że przerwanie konferencji miało związek z decyzją Emira Kira, burmistrza dzielnicy Sainte-Josse-ten-Noode, na której terenie odbywała się konferencja.

“Skrajna prawica nie jest tu mile widziana” – twierdził burmistrz, deklarując, że chodzi o ochronę  “bezpieczeństwa publicznego”.

W momencie, gdy na scenie przemawiał brytyjski polityk Nigel Farage, brukselska policja dostarczyła organizatorom nakaz przerwania wydarzenia.

W sieci pojawiły się liczne nagrania pokazujące wtargnięcie mundurowych do budynku.

Później mundurowi mieli wycofać się z budynku. Ludzie nie byli zmuszani do opuszczenia budynku, lecz ci, którzy go opuścili, nie byli wpuszczani z powrotem.

Organizatorzy podkreślają, że “nie ma żadnych zakłóceń porządku publicznego ani podstaw do zamknięcia zgromadzenia”. Zapowiedzieli odwołanie od decyzji na drodze sądowej, ponieważ druga część konferencji ma odbyć się w środę.

Wydarzenie miało odbywać się pierwotnie w sali Concert Noble w Brukseli, lecz zarządzająca obiektem Agencja Edificio poinformowała w weekend o odwołaniu imprezy. Na odwołanie spotkania miał naciskać socjalistyczny burmistrz Brukseli Philippe Close. Drugą lokalizacją miał być hotel Sofitel w Brukseli. Wydarzenia zostało jednak także odwołane, pod naciskiem tamtejszego burmistrza.

Konferencja Narodowego Konserwatyzmu jest organizowana od 2019 r. przez holenderską Fundację Edmunda Burke’a. W poprzednich edycjach brali udział m.in. obecna premier Włoch Giorgia Meloni i gubernator Florydy Ron DeSantis.

Wśród przewidzianych tegorocznych prelegentów znaleźli się m.in.: premier Węgier Viktor Orban, były premier RP Mateusz Morawiecki, kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour, kardynał Gerhard Müller, a także była szefowa MSW Wielkiej Brytanii Suella Braverman.

Czytaj: Orban: za żadne pieniądze nie wpuścimy migrantów na Węgry, a propagandystów LGBT do szkół

Zobacz także: Kard. Müller: odpowiedź Watykanu ws. Komunii św. dla rozwodników jest błędna

politioc.eu / independent.co.uk / nationalconservatism.org / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply