Niemiecka policja wykryła do tej pory ponad 11 tys. przypadków sfałszowanych tzw. paszportów sanitarnych. Liczba oszustw tego typu zauważalnie wzrosła od listopada – Tageszeitung.

Tageszeitung przedstawił w niedzielę dane zebrane z Państwowych Urzędów Kryminalnych (LKA) wszystkich krajów związkowych. Jedynie w Bawarii od początku roku ujawniono 3070 przypadków oszustw tego typu. Z kolei w Nadrenii Północnej-Westfalii naliczono 2495 przypadków (blisko połowa została wykryta w ciągu ostatniego miesiąca). W Berlinie wykryto 1028 przypadków, w Hesji i Badenii-Wirtembergii są to „liczby czterocyfrowe”, w Nadrenii-Palatynacie – 727, w Hamburgu – 720 przypadków, w Szlezwiku-Holsztynie – 550. Medium podkreśla, że duża liczba przypadków z pewnością nie została wykryta.

Zdaniem niemieckiego resortu spraw wewnętrznych niedługo popyt na fałszywe paszporty szczepień „ustabilizuje się”. Będzie to spowodowane zaostrzonymi środkami pandemicznymi.

Zobacz także: Krótsza ważność „paszportów covidowych”? KE chce dawki przypominającej

„Paszporty są łatwe do podrobienia, bo nie zawierają zabezpieczeń. W dodatku dopiero od około tygodnia apteki są w stanie za pomocą serwera sprawdzić, czy numer partii podany w świadectwie szczepienia jest zgodny z rzeczywiście wydanymi i wykonanymi szczepionkami” – zwraca uwagę Tageszeitung.

Policja ma możliwość sprawdzenia autentyczności numerów partii dzięki wewnętrznej platformie Extrapol.

Za posługiwanie się fałszywym tzw. paszportem szczepień od listopada grozi w Niemczech kara grzywny lub pozbawienia wolności do dwóch lat. Handel podrobionymi dokumentami jest z kolei zagrożony karą do pięciu lat pozbawienia wolności.

Medium podkreśla, że sfałszowane certyfikaty szczepień były oferowane w serwisach społecznościowych. Ich koszt wynosił  50-350 euro.

Zobacz także: Obowiązkowe szczepienia? Minister zdrowia tłumaczy

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Przedsiębiorca sprawdzi „paszport covidowy”? Resort zdrowia tłumaczy

Kolejne kraje wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.

Od ubiegłego piątku w Izraelu wstęp do galerii handlowych mają jedynie osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 oraz ozdrowieńcy, którzy uzyskali ten status w ciągu ostatnich sześciu miesięcy – zdecydował we wtorek premier Izraela. Pojawiły się także opaski, które umożliwiają swobodne poruszanie się po obiektach.

Zobacz także: Protest przeciwko obostrzeniom w Brukseli. Demonstranci starli się z policją [+VIDEO]

taz.de / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz