W ocenie prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, ukraińska armia potrzebuje obecnie od 300 do 500 czołgów, żeby przeprowadzić kontrofensywę przeciwko wojskom rosyjskim.

O wypowiedzi Wołodymyra Zełenskiego informują ukraińskie media, powołując się na jego wypowiedź dla stacji Sky News. Podała ona, że prezydent Ukrainy dowiedział się o zgodzie Niemiec na przekazanie Ukraińcom czołgów Leopard 2 w czasie wywiadu. Zełenski podziękował Niemcom, Wielkiej Brytanii i Stanom Zjednoczonym, ale dodał, że nie mogą one już tracić czasu w wysyłaniu ich na front.

Wicesekretarz stanu Victoria Nuland oświadczyła w Senacie USA, że dostarczenie czołgów Abrams na Ukrainę "zajmie trochę czasu" i one nie pojawią się tam na wiosenną ofensywę.

W czwartek przed komisją spraw zagranicznych Senatu USA odbyło się przesłuchanie sprawozdawcze urzędników z Departamentu Stanu i Departamentu Obrony USA, a także z programu USAID. Dotyczyło ono spraw związanych z rosyjską agresją na Ukrainę.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że po protestach w Sztokholmie w tym miesiącu organizowanie trójstronnego spotkania ze Szwecją i Finlandią w celu omówienia ich kandydatur do NATO jest „bez sensu”. (więcej…)

Palestyńczyk otworzył ogień do Żydów wychodzących z synagogi na przedmieściach Jerozolimy. Zginęło 7 osób. Zamachowiec został zastrzelony przez policję. Zdaniem strony izraelskiej to najpoważniejszy atak terrorystyczny od lat.

Do ataku doszło w piątek na przedmieściach Jerozolimy, w synagodze w Newe Ja’akow. Według MSZ Izraela zginęło 7 osób, a 10 zostało rannych. Z kolei izraelskie służby ratownicze określiły liczbę ofiar śmiertelnych na 5, dodając, że kolejne 5 rannych osób zostało zabranych do szpitala. Później dodano, że dwie osoby zmarły w szpitalu. Łącznie zginęło 5 mężczyzn i dwie kobiety.

Ukraina chce pozyskać ze Słowacji 11 dodatkowych kołowych samobieżnych haubic Zuzana 2. Obecnie oczekuje się podpisania stosownej umowy. (więcej…)

Wielka Brytania ma nadzieję, że czołgi Challenger 2, które mają być dostarczone Ukrainie dotrą do kraju pod koniec marca, powiedział w czwartek minister do spraw zamówień obronnych Alex Chalk. (więcej…)

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%