Według sondażu Instytutu Badań Pollstera dla Super Expressu, gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałaby je Zjednoczona Prawica. Jednak poparcie dla partii rządzącej spadłoby o 3,57 punktów procentowych w stosunku do sondażu sprzed miesiąca. (więcej…)


Fińscy eksperci: współpraca z Polską możliwa jeżeli nie pogorszy to relacji z Rosją

Finlandia nie ma obecnie planów, by przystąpić do NATO – powiedział fiński minister spraw zagranicznych, Pekka Haavisto.

W czwartek sekretarz stanu USA, Antony Blinken, wspomniał w wywiadzie dla stacji MSNBC, że Finlandia chce wstąpić do NATO i oświadczył, że drzwi do Sojuszu pozostaną otwarte. Było to po tym, jak dzień wcześniej rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, powiedział dziennikarzom, że Rosja potraktowałaby przystąpienie Finlandii do NATO jako „instrument konfrontacji”.

Czytaj także: Przemówienie prezydenta Finlandii wywołało pytania o jej przystąpienia do NATO


Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy i lider opozycyjnej partii Europejska Solidarność, wrócił w poniedziałek na terytorium Ukrainy. Został oskarżony w grudniu o zdradę stanu w związku z kupowaniem węgla od separatystów z Donbasu, następnie wyjechał z kraju.

Poroszenko przyleciał do Kijowa samolotem z Warszawy - poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Oświadczył, że usiłowano go nie wpuścić na terytorium Ukrainy. W czasie kontroli zabrano mu paszport i "nie oddawano przez długi czas". Były ukraiński prezydent nazwał to prowokacją. Przed kijowskim lotniskiem ustawili się zwolennicy byłego prezydenta.

"Próbowano nie wpuścić mnie na terytorium Ukrainy (...). Tak się boją narodu, tak się boją odpowiedzialności" - powiedział. Poinformował, że wszczęto przeciw niemu ponad 120 spraw karnych. Mianem "przekroczenia czerwonej linii" określił oskarżenie go o zdradę stanu.


Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy twierdzi, że dysponuje dowodami, że to Rosjanie odpowiadają za taki na strony internetowe instytucji tego państwa.

Agencja internetowa TASS zacytowała oświadczenie resortu - "Na dziś można powiedzieć, że wszystkie dowody wskazują, że za cyberatakiem stoi Rosja". Według ukraińskiego ministerstwa celem tego ataku było "nie tylko zastraszyć społeczeństwo, ale także zdestabilizować sytuację na Ukrainie, wstrzymać pracę sektora publicznego i podważyć zaufanie do władz ze strony Ukraińców".


Po okresie spokoju na granicy litewsko-białoruskiej znów pojawiły się osoby próbujące ją przekroczyć w sposób nielegalny.

Jak podała w niedzielę Służba Ochrony Granicy Państwowej Litwy w ciągu ubiegłej doby zatrzymano i zawrócono łącznie 19 osób próbujących przekroczyć ją w nieprzeznaczonym do tego miejscu. To najwyższy dzienny wskaźnik odnotowany od początku roku. Żaden z nielegalnych migrantów nie został zakwalifikowany do przyjęcia na Litwie z powodów humanitarnych.


Facebook zablokował oficjalne konto rosyjskiej delegacji na rozmowy o bezpieczeństwie wojskowym i kontroli zbrojeń w Wiedniu, poinformował w niedzielę w rozmowie z redakcją TASS Konstantin Gawriłow, który przewodniczy rosyjskiej delegacji. (więcej…)


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest