Komisja Europejska planuje skrócić ważność szczepienia uprawniającego do wjazdu na teren UE do 9 miesięcy.

Aktualne wytyczne Rady UE pozwalają, by każdy, kto jest w pełni zaszczepiony preparatami zatwierdzonymi przez Europejską Agencję Leków (EMA), miał możliwość podróżowania do UE w dowolnym celu. Chodzi o szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna, wyprodukowana na terenie UE AstraZeneca i Janssen (firmy należącej do Johnson & Johnson). Poszczególne państwa mają jednak wciąż dużą dowolność w formułowaniu własnych zasad dla przyjezdnych. W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała aktualizację zaleceń w sprawie podróży spoza UE. KE chce, by w przypadku wszystkich zaszczepionych data ostatniego w serii szczepień podstawowych lub przyjęcia dodatkowej dawki nie mogłaby być dawniejsza niż 9 miesięcy w chwili wyjazdu – podaje PAP w niedzielę.

Chęć zmiany jest motywowana wytycznymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które stoi na stanowisku, że dawki przypominające należy podawać co najmniej 6 miesięcy po pełnym zaszczepieniu. Dodatkowy okres trzech miesięcy, miałby zapewnić, że krajowe kampanie szczepień będą mogły zostać dostosowane i obywatele będą mieć dostęp do dawek uzupełniających.

Zobacz także: Węgrzy zbadali efektywność różnych szczepionek: od Pfizera po Sputnik V

Paszporty covidowe osób, które zaszczepiły się dodatkową dawką, nie będą na razie miały terminu ważności.

KE chce też, by państwa członkowskie przyjmowały podróżnych zaszczepionych preparatami nieużywanymi w UE.

Ostateczne decyzje w opisywanych sprawach mają zostać podjęte podczas posiedzenia Rady UE.

Informowaliśmy, że politycy Lewicy przygotowali projekt ustawy nakładający obowiązek szczepienia się przeciwko COVID-19. Wkrótce ma zostać złożony w Sejmie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedzieli na niedzielnej konferencji prasowej politycy Lewicy. Wzięli w niej udział Włodzimierz Czarzasty – współprzewodniczący Nowej Lewicy, Adrian Zandberg z partii Razem, a także posłowie Lewicy – Krzysztof Gawkowski, Anna Maria Żukowska i Joanna Scheuring-Wielgus.

Kolejne kraje europejskie wprowadzają daleko idące ograniczenia wobec mieszkańców, którzy nie przyjęli szczepionki przeciwko COVID-19. Niedawno zaostrzyły je Niemcy, gdzie rozważa się wprowadzenie obowiązku szczepienia. Obowiązek taki, dla osób w wieku powyżej 60 lat, wprowadziła już Grecja.

pap / forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz