Rząd Litwy chce zobowiązać do zaszczepienia się przeciw COVID-19

Rząd Litwy przygotował nowelizację zobowiązującą określone kategorie zawodowe do przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Według projektu poprawek do stosownej ustawy, zaakceptowanego w środę przez rząd Litwy, do zaczepienia się przeciwko COVID-19 zobowiązani mają zostać pracownicy służby ochrony zdrowia, a także pracownicy służb społecznych, jak podał portal litewskiego nadawcy publicznego LRT.

“W naszym projekcie zaproponowano, aby w nagłych wypadkach lub podczas kwarantanny, gdy dostępne są szczepionki, niektórzy pracownicy mogli pracować tylko wtedy, gdy są w pełni zaszczepieni (plus dawka przypominająca). Pracownicy będą musieli szczepić się […] w dwóch sektorach – to służba ochrony zdrowia i opieka społeczna” – powiedział minister zdrowia Arūnas Dulkys.

Podkreślił on, że obowiązek zaszczepienia obejmie nie tylko etatowych lekarzy i pielęgniarki, bądź urzędników wydziałów socjalnych – “Dotyczy to nie tylko pracowników samych instytucji, które działają w sferze społecznej czy w sferze ochrony zdrowia, ale także [pracowników] usług sprzątania, gastronomii i innych, jeśli są świadczone w tych instytucjach”. Premier Litwy Ingrida Šimonytė zaproponowała, by poprawki w tej sprawie były procedowane w trybie przyspieszonym.

Jak podaje LRT wśród wymienionych kategorii osób szczepienia będą mogli uniknąć tylko ci, którzy są odporni po przechorowaniu COVID-19, lub ci, dla których zaszczepienie się jest niewskazane z powodów medycznych. Pozostali jeśli odmówią szczepienia będą musieli przejść do pracy zdalnej, a jeśli ich obowiązki służbowe nie umożliwiają tego, zmienić stanowisko pracy i zakres obowiązków.

Litwa jest państwem o jednym z najniższych poziomów wyszczepienia ludności w Unii Europejskiej. W litewskim społeczeństwie silny jest również sprzeciw wobec przeciwepidemicznych ograniczeń wprowadzanych przez władze. W sierpniu ich przeciwnicy próbowali blokować budynek litewskiego parlamentu i jego deputowanych w nim przebywających. Doszło do zamieszek między manifestantami a policją.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply