Rosja i Białoruś przeprowadzą na początku roku wspólne ćwiczenia wojskowe

Władimir Putin zgodził się na przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń wojskowych z Białorusią w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Podczas środowego spotkania z Aleksandrem Łukaszenką w Petersburgu prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że oba państwa w pierwszych miesiącach przeprowadzą wspólne manewry wojskowe – podaje agencja Interfax.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Jak pan proponował, przeprowadzimy [ćwiczenia – przyp. Interfax] na początku roku, wojsko się zgodzi. W marcu, lutym nie wiem, kiedy zdecydują” – powiedział Putin podczas spotkania z białoruskim przywódcą.

W ten sposób Putin zareagował na propozycję Łukaszenki, by nie przerywać wspólnych ćwiczeń i kontynuować szkolenie białoruskich sił zbrojnych na nowych modelach sprzętu zakupionego od Federacji Rosyjskiej. Nieuznawany przez państwa zachodnie prezydent Białorusi zaproponował Moskwie stworzenie ośrodków szkolenia, w których takie szkolenia miałyby się odbywać.

Ze słów Łukaszenki wynika także, że wspólne ćwiczenia wojskowe na początku roku odbędą się na terytorium Białorusi.

Opozycyjny białoruski kanał Nexta zauważył, że czas manewrów wojskowych uzgodnionych przez Putina i Łukaszenkę może zbiec się z terminem planowanego na luty referendum konstytucyjnego na Białorusi.

Jak podaje rosyjska służba Deutsche Welle, podczas oficjalnej części spotkania poinformowano również o dwustronnej współpracy przy budowie samolotów z udziałem przedsiębiorstw cywilnych i wojskowych. Ponadto Moskwa zdecydowała o dopuszczeniu białoruskich firm do państwowych zakupów w Federacji Rosyjskiej.

Według agencji TASS dzisiejsze spotkanie służyło omówieniu aktualnych kwestii współpracy rosyjsko-białoruskiej. Po zakończeniu rozmów Putin i Łukaszenko wyszli na lodowisko i zagrali w hokeja.

Kresy.pl / interfax.ru / dw.com / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz