Setki osób protestowało w sobotę w Stuttgarcie przeciwko obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa. To kolejna duża manifestacja tego typu w Niemczech.

Wśród protestujących widoczne były np. transparenty 0 o treści „Z maską – beze mnie”, skandowano także „wolność, wolność”.

Uczestnicy manifestacji zgromadzili się w centrum miasta. Policja szacuje, że liczba obecnych demonstrantów bliska była 1000.

Rzecznik policji powiedział, że ogólnie przestrzegano środków dystansowania społecznego, ale ze względu na wysokie letnie temperatury, w zacienionych miejscach momentami robiło się tłoczno.

W badaniu opublikowanym w sobotę przez firmę ankietową Forsa Institute, tylko 9% pytanych stwierdziło, że sympatyzuje z manifestacjami przeciwko środkom koronawirusa.

93% osób powyżej 60 roku życia i 94% osób w wieku 18-29 lat stwierdziło, że nie popiera demonstracji.

Z niechęcią do protestów odnoszą się sympatycy wszystkich opcji politycznych za wyjątkiem Alternatywy dla Niemiec – 59% zwolenników AfD popiera protesty przeciwko obostrzeniom.

Jednak prezes Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, Thomas Haldenwang, nie uważa, że ​​demonstracje zostały zdominowane przez ekstremistów.

„Prawicowi, ale także niektórzy lewicowi, ekstremiści próbowali instrumentalizować protesty przeciwko obostrzeniom” – powiedział Haldenwang dla Süddeutsche Zeitung. „Wierzyli, że ludzie staną za nimi, jeśli będą protestować przeciwko polityce koronawirusowej. Ale to nie zadziałało”.

Jednak prawicowi ekstremiści „wystawili się i stanęli przed kamerami”, tworząc „fałszywy obraz” protestów zdominowanych przez prawicę. Zamiast tego, „wszystkie teorie spiskowe świata” są reprezentowane wśród tych, którzy opierają się środkom, powiedział.

„Są ci, którzy zaprzeczają pandemii i ci, którzy myślą, że rząd chce wykorzystać blokadę do zatuszowania już istniejącej recesji lub że rząd wykorzystuje to jako pretekst do wprowadzenia represji” – powiedział Haldenwang.

Jak informowaliśmy, około 20 000 osób zebrało się 1 sierpnia w Berlinie, aby zaprotestować przeciwko ograniczeniom związanym z pandemią.

W Niemczech zarejestrowano ok. 220 tys. przypadków koronawirusa i 9 tys. zgonów.

Kresy.pl / dw.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz