Agencja będzie współpracować z ekspertami ds. różnorodności, integracji i równości w dziedzinie nauk astronomicznych i fizycznych, aby zapewnić wskazówki i zalecenia dotyczące nazw i terminów do zmiany – napisano na stronie NASA.

W miarę jak społeczność naukowa pracuje nad identyfikacją i rozwiązaniem systemowej dyskryminacji i nierówności na różnych polach, stało się jasne, że niektóre kosmiczne pseudonimy są nie tylko niewrażliwe, ale mogą być aktywnie szkodliwe – podała NASA.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

NASA bada sposób użycia nieoficjalnej terminologii dla obiektów kosmicznych w ramach swojego zaangażowania w różnorodność, równość i integrację.

Na początku NASA nie będzie już nazywać mgławicy planetarnej NGC 2392, mianem „Mgławicy Eskimosa”, ponieważ „Eskimos” jest „powszechnie postrzegany jako termin kolonialny o rasistowskiej historii, narzucony rdzennym mieszkańcom regionów Arktyki”.

Podobnie NASA nie będzie już używać terminu „Galaktyka bliźniaków syjamskich” w odniesieniu do galaktyk NGC 4567 i NGC 4568.

NASA zapowiada także, że będzie używać tylko oficjalnych oznaczeń Międzynarodowej Unii Astronomicznej w przypadkach, gdy pseudonimy są nieodpowiednie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Popieram nasze ciągłe przewartościowywanie nazw, za pomocą których odnosimy się do obiektów astronomicznych – powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA. Naszym celem jest, aby wszystkie nazwy były zgodne z naszymi wartościami różnorodności i integracji, a my będziemy aktywnie współpracować ze społecznością naukową, aby to zapewnić. Nauka jest dla każdego i każdy aspekt naszej pracy musi odzwierciedlać tę wartość.

Agencja będzie współpracować z ekspertami ds. różnorodności, integracji i równości w dziedzinie nauk astronomicznych i fizycznych, aby zapewnić wskazówki i zalecenia dotyczące innych nazw i terminów do przeglądu – napisano na stronie NASA.

Te nazwy i terminy mogą mieć konotacje historyczne lub kulturowe, które są niepożądane, a NASA jest bardzo zaangażowana w zajęcie się nimi – powiedział Stephen T. Shih, zastępca administratora ds. różnorodności i równych szans w siedzibie NASA. Musimy uczynić naukę bardziej inkluzywną – dodał.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: Zieloni chcą gejowskich ślubów w meczetach

Kresy.pl / nasa.gov

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    1000_szabel :

    Proponuję idiotom zarządzającym NASA pójść na całość i zacząć od zmiany nazwy Jowisza (wszak to największa planeta w naszym układzie). Zamiast Jowiszem nazwijmy ją Floydem (na cześć tego czarnoskórego bandyty zabitego przez policjanta, wskutek czego zaczęła się histeria pn. „Black lives matter”). Wszak wiadomo, że Jowisz -bóg nieboskłonu, deszczu i burzy- był biały. A to już przeca jest dyskryminacja murzynów. To samo trzeba zrobić z Marsem (bóg wojny, czyli przemoc). Proponuję nazwę „Rafalala” – ten psychol w sukience przecież jest taki spokojny i nieagresywny. Na naszej nieszczęsnej planecie jest i było wystarczająco dużo degeneratów, by nadać nowe nazwy wszystkim planetom i księżycom w naszym układzie planetarnym. Tak więc, panie Zurbuchen, do dzieła!