USA i 7 innych państw podpisało w czwartek porozumienie, które będzie regulować współpracę przy eksploracji Księżyca i innych kosmicznych obiektów. Do układu mają dołączyć również inne kraje.

W ramach amerykańskiego programu Artemis ludzie mają niedługo wrócić na Księżyc. W dalszej przyszłości planowana jest eksploracja Marsa, asteroid i komet.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Porozumienie Artemis Accords opiera się na Traktacie o przestrzeni kosmicznej z 1967 roku. Ustanawia ono zasady pokojowej współpracy w kosmosie. „W porozumieniach z Artemis nie ma nic, co nie jest zapisane w Traktacie o przestrzeni kosmicznej” – powiedział szef NASA Jim Bridenstine. „To funkcja wymuszająca, aby narody przestrzegały Traktat o przestrzeni kosmicznej”.

Do Artemis Accords oprócz USA przystąpiły Kanada, Japonia, Wielka Brytania, Australia, Włochy, Luksemburg i Zjednoczone Emiraty Arabskie.  Ostatecznie, stwierdził Bridenstine, Stany Zjednoczone stworzą „największą i najbardziej zróżnicowaną koalicję narodów, która kiedykolwiek badała Księżyc i nie tylko”.

„Artemis będzie największym i najbardziej zróżnicowanym międzynarodowym programem eksploracji przestrzeni z udziałem człowieka w historii. Artemis Accords będzie natomiast podstawą, która pozwoli na ustanowienie globalnej, jednolitej koalicji. Podpisując dzisiaj to porozumienie, łączymy się z naszymi partnerami, aby móc eksplorować Księżyc i ustanawiamy istotne zasady, które zapewnią bezpieczną, pokojową i pełną sukcesów przyszłość dla całej ludzkości” – powiedział Bridenstine. Dodał, że porozumienia mają „na celu stworzenie norm zachowania, na które mogą się zgodzić wszystkie kraje, abyśmy mogli utrzymać pokój i dobrobyt w kosmosie i uniknąć wszelkiego rodzaju zamieszania lub dwuznaczności, które może spowodować konflikt”.

Podpisanie porozumień było również wymogiem dla każdego kraju, który chciałby współpracować ze Stanami Zjednoczonymi w programie Artemis, aby przywrócić astronautów na powierzchnię Księżyca.

Wszystkie działania prowadzone w programie Artemis mają mieć charakter pokojowy, będą one również jawne.

Uczestnicy będą starali się, aby wspierać wymienialność wprowadzanych systemów, tak aby usprawnić ich działanie i zwiększyć bezpieczeństwo. Kraje przystępujące do porozumienia, zobowiązują się udzielać pomocy osobom w niebezpieczeństwie. Muszą też być sygnatariuszami Konwencji o rejestracji obiektów wypuszczonych w przestrzeń kosmiczną lub zgodzić się ją podpisać.

Sygnatariusze zgadzają się także na publiczne udostępnianie naukowych danych oraz zobowiązują się do zachowania kosmicznego dziedzictwa. Wydobycie surowców na kosmicznych obiektach będą prowadzić z poszanowaniem Traktatu o przestrzeni kosmicznej. Traktat będzie przestrzegany także w obszarze zapobiegania szkodliwym działaniom i wspierania zasady należytego szacunku.

Zadaniem uczestników porozumienia będzie udział w planowaniu bezpiecznego usuwania odpadków.

„Na fundamentalnym poziomie Artemis Accords pomoże w unikaniu konfliktów w przestrzeni i na Ziemi przez wzmocnienie wspólnego zrozumienia oraz ograniczenie błędnych przekonań. Transparentność, otwarta rejestracja i działania redukujące konflikty – to podstawy, które pomogą zachować pokój. Droga programu Artemis wiedzie na Księżyc, ale celem Artemis Accords jest pokojowa i pomyślna przyszłość” – dodał zastępca szefa NASA Mike Gold.

Jak podaje NASA, w kolejnych miesiącach i latach do porozumienia mają przystąpić kolejne państwa.

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, porównał wcześniej porozumienie z amerykańską obecnością w Iraku i Afganistanie, twierdząc, że „metoda inwazji” pozostaje ta sama. W poniedziałek, podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego, światowej konferencji kosmicznej, powiedział, że Rosja raczej nie będzie uczestniczyć w misji księżycowej NASA, która, jak powiedział, była „zbyt skoncentrowana na USA”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stwierdził, że podejście NASA do eksploracji Księżyca, różni się od współpracy między narodami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Najważniejsze w tym przypadku byłoby oparcie tego programu na zasadach współpracy międzynarodowej, które były używane do latania na ISS” – powiedział. „Gdybyśmy mogli powrócić do rozważania uczynienia tych zasad podstawy programu, Roscomos również rozważyłby swój udział” – dodał.

Przedstawiciele NASA powiedzieli, że nawet jeśli Rosja i Chiny nie są sygnatariuszami porozumienia, odniosło ono sukces, ponieważ stanowi dla świata wzór do naśladowania.

„Precedens jest ważny” – powiedział Gold. „Przyjmując nasze wartości, wraz z naszymi partnerami, tworzymy osiągnięcia, normę zachowania, która wpłynie na cały świat, aby kontynuować przejrzystą, pokojową i bezpieczną eksplorację kosmosu”.

CZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone będą chciały umieścić żołnierzy w kosmosie

Kresy.pl / washingtonpost.com / space.com / nasa.gov

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz