Żołnierze amerykańskich Sił Kosmicznych pewnego dnia zostaną rozmieszczeni na orbicie, poinformował 29 września szef Dowództwa Operacji Sił Kosmicznych generał dywizji John E. Shaw – przekazał portal Airforcemag.

„Tak, w pewnym momencie umieścimy ludzi w kosmosie” – powiedział generał dywizji John E. Shaw, szef Dowództwa Operacji Kosmicznych Sił Kosmicznych i członek kierownictwa Dowództwa Kosmicznego USA podczas konferencji 29 września – przekazał portal Airforcemag. „Będą mogli obsługiwać centra dowodzenia gdzieś w środowisku księżycowym lub w innym miejscu, w którym nadal obsługujemy architekturę w dużej mierze autonomiczną”.

Zobacz też: Rosja: S-500 to pierwsza generacja systemów obrony przeciwkosmicznej, zdolnych niszczyć broń hipersoniczną

Generał dywizji Shaw przyznał, że chociaż siły kosmiczne mają nadzieję na umieszczenie wojsk na orbicie, ten dzień jest bardzo odległy. „Możliwość bycia astronautą w Siłach Kosmicznych jest dziś prawie zerowa”.

Eksperci podzielili się co do tego, czy korpus astronautów Sił Kosmicznych jest dobrym pomysłem w ciągu najbliższych kilku dekad, jeśli w ogóle.

Komentarze pojawiły się kilka dni po tym, jak Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych – nowa gałąź wojskowa – nawiązały współpracę z NASA w kilku celach, między innymi w sprawie wspólnych lotów.

Zobacz też: Macron chce stworzyć francuskie siły kosmiczne

Porozumienie, ogłoszone podczas wirtualnego wydarzenia 22 września, zobowiązuje obie organizacje do szerokiej współpracy w kilku obszarach, w tym lotów kosmicznych, polityki kosmicznej USA, transportu kosmicznego, standardów i najlepszych praktyk w zakresie bezpiecznych operacji w kosmosie, badań naukowych i obrony planetarnej.

„Partnerstwo NASA jest niezbędne, aby Ameryka nadal była liderem w pokojowym wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej” – powiedział Jim Bridenstine z NASA. „Umowa z Siłami Kosmicznymi Stanów Zjednoczonych potwierdza i kontynuuje bogatą spuściznę współpracy z Departamentem Obrony oraz stanowi podstawę do badania obszarów wspólnego zainteresowania dla naszych odrębnych ról cywilnych i obronnych w kosmosie”.

„NASA i wojsko mają długą historię sięgającą późnych lat pięćdziesiątych; w naszym partnerstwie jest siła” – dodał generał John „Jay” Raymond z Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych. „Bezpieczna, stabilna i dostępna współpraca kosmiczna stanowi podstawę bezpieczeństwa, dobrobytu i osiągnięć naukowych naszego kraju. Space Force nie może się doczekać przyszłej współpracy, ponieważ NASA wkracza w głąb wszechświata z korzyścią dla wszystkich”.

Zobacz też: Wielka Brytania zwiększy swoją zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami ze strony Rosji i Chin w przestrzeni kosmicznej

Kresy.pl/Airforcemag

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply