Wielka Brytania zwiększy swoją zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami ze strony Rosji i Chin w przestrzeni kosmicznej w ramach przeglądu polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony prowadzonego przez rząd Wielkiej Brytanii – poinformował w sobotę wieczorem brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

Jak poinformowała Agencja Prasowa Reuters, Wielka Brytania położy większy nacisk na radzenie sobie z niebezpieczeństwami z przestrzeni kosmicznej tworzonymi przez działania Chin i Rosji. Potwierdził to w sobotę brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace.

W czwartek Wielka Brytania wyraziła zaniepokojenie testem rosyjskiego satelity, który obejmował wystrzelenie pocisku o „charakterystyce broni”.

„W tym tygodniu przypomniano nam o zagrożeniu, jakie Rosja stwarza dla naszego bezpieczeństwa narodowego prowokacyjnym testem podobnego do broni pocisku z satelitą, zagrażającego pokojowemu wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej” – poinformował Wallace w rozmowie z gazetą The Sunday Telegraph, dodając, że Chiny również tworzą zagrożenie.

„Również Chiny opracowują ofensywną broń kosmiczną, a oba narody zwiększają swoje możliwości. Takie zachowanie tylko podkreśla wagę przeglądu, który obecnie prowadzi (brytyjski) rząd”.

Napięcia między Wielką Brytanią a Rosją były wysokie w ostatnich tygodniach, ponieważ Wielka Brytania nałożyła na Rosjan nowe sankcje i oskarżyła rosyjskich hakerów o próbę wtrącania się w zeszłoroczne wybory. Oskarżyła rónież stronę rosyjską, o to że ​​próbowała włamać się do badań nad szczepionkami.

Wielka Brytania ogłosiła w poniedziałek, że zawiesi traktat ekstradycyjny z Hongkongiem w eskalacji sporu z Chinami o wprowadzenie przez nie prawa bezpieczeństwa narodowego dla byłej kolonii brytyjskiej.

Na początku tego miesiąca premier Boris Johnson zlecił całkowite usunięcie sprzętu z chińskiej firmy Huawei Technologies z brytyjskiej sieci 5G do końca 2027 roku. Chiny – niegdyś uważane za główne źródło inwestycji w brytyjskie projekty infrastrukturalne – oskarżyły Wielką Brytanię o uleganie Stanom Zjednoczonym.

Zobacz też: Departament sprawiedliwości USA postawił zarzuty dwóm Chińczykom w sprawie wykradania badań nad koronawirusem

Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, Amerykanie twierdzą, że Rosjanie przeprowadzili na orbicie okołoziemskiej niedestrukcyjny test broni anty-satelitarnej i zaznaczają, że takie działania zagrażające m.in. aktywom kosmicznych USA są niedopuszczalne. „Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych” posiada dowody na to, że Rosja przeprowadziła niedestrukcyjny test umieszczonej w kosmosie broni anty-satelitarnej” – napisano w oficjalnym komunikacie.

Według USA, ubiegłotygodniowy test jest kolejnym przykładem, że zagrożenia dla systemów kosmicznych USA i ich sojuszników są „realne, poważne i narastające”. Dowództwo Kosmiczne USA zaznacza, że rozwijanie i testowanie broni orbitalnej przez Rosję ukazuje znaczenie ustanowienia Sił Kosmicznych USA jako nowej gałęzi sił zbrojnych. Uznano też, że stworzenie warunków dla bezpiecznego, stabilnego i zrównoważonego pod względem operacyjnym środowiska kosmicznego leży we wspólnym interesie i odpowiedzialności wszystkich krajów działających w kosmosie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply