Urzędnicy departamentu sprawiedliwości USA postawili zarzuty dwóm Chińczykom, którzy rzekomo szpiegowali amerykańskie firmy prowadzące badania nad koronawirusem i otrzymywali pomoc od chińskich agentów państwowych w przypadku innych kradzieży – poinformował na swojej stronie departament.

Departament sprawiedliwości USA oskarżył Chiny o sponsorowanie hakerów, którzy atakują laboratoria opracowujące szczepionki Covid-19. Oskarżenia zostały skierowane we wtorek przeciwko byłym studentom elektrotechniki Li Xiaoyu i Dong Jiazhi, obejmują zarzuty kradzieży tajemnic handlowych i spisku dotyczącego oszustwa elektronicznego.

Zobacz też: Północnokoreańscy hakerzy wykradali w Polsce informacje

Akt oskarżenia ma miejsce w trakcie napięcia na linii USA – Chiny w sprawie szpiegostwa internetowego. W zeszłym tygodniu Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Kanada o podobne działania oskarżyły Rosję.

„Chiny zajęły teraz swoje miejsce, obok Rosji, Iranu i Korei Północnej, w tym haniebnym klubie narodów, który zapewnia bezpieczną przystań dla cyberprzestępców w zamian za „dyżurujących” przestępców do pracy na rzecz państwa, aby zaspokoić nienasycony głód Komunistycznej Partii Chin ciężko wypracowaną własnością intelektualną amerykańskich i innych firm spoza Chin, w tym zajmujących się badaniami nad COVID-19” – przekonywał zastępca prokuratora generalnego ds. bezpieczeństwa narodowego John C. Demers.

Prokuratorzy argumentowali, że ci dwaj mężczyźni szpiegowali w styczniu firmę biotechnologiczną z Massachusetts, o której wiadomo, że bada możliwe lekarstwa na Covid-19. Włamali się również do firmy z Maryland niecały tydzień po tym, jak poinformowała, że prowadzi badania nad Covid-19.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Urzędnicy nazywali mężczyzn prywatnymi hakerami, którzy okazjonalnie otrzymywali wsparcie od chińskich agentów wywiadu, w tym oficera z chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego (MSS).

Począwszy od 2009 roku, twierdzili prokuratorzy, mężczyźni ukradli „warte setki milionów dolarów tajemnice handlowe, własność intelektualną i inne cenne informacje biznesowe”.

Akt oskarżenia przedstawiony w stanie Waszyngton zarzucał, że dwaj mężczyźni – mieszkający w Chinach – niedawno „zbadali luki w sieciach biotechnologii i innych firm publicznie znanych z pracy nad szczepionkami Covid-19, terapiami i technologią testowania”. Zgodnie z aktem oskarżenia hakerzy byli w stanie zinfiltrować brytyjską firmę zajmującą się sztuczną inteligencją, hiszpańskiego wykonawcę zbrojeniowego oraz australijską firmę zajmującą się energią słoneczną.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dzisiejszy akt oskarżenia pokazuje poważne konsekwencje, jakie chińskie MSS i jej pełnomocnicy będą musieli spotkać, jeśli nadal będą stosować złośliwe taktyki cybernetyczne, aby albo ukraść to, czego nie mogą stworzyć, albo uciszyć to, czego nie chcą słyszeć” – powiedział zastępca dyrektora FBI David Bowdich.

„Cyberprzestępczość kierowana przez chińskie służby wywiadowcze zagraża nie tylko Stanom Zjednoczonym, ale także każdemu innemu krajowi, który wspiera zasady fair play, międzynarodowe normy i praworządność, a także poważnie podważa chęć Chin, by stać się szanowanym liderem na świecie. FBI i nasi międzynarodowi partnerzy nie będą stać bezczynnie wobec tego zagrożenia, a my jesteśmy zdecydowani pociągnąć chiński rząd do odpowiedzialności”.

Kresy.pl/Justice.gov

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz