Zdaniem głównodowodzącego rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, nowe systemy S-500 będą pierwszą generacją systemów obrony przeciwkosmicznej, zdolnych m.in. do niszczenia broni hipersonicznej.

Głównodowodzący rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, gen. Siergiej Surowikin w wywiadzie dla podlegającej resortowi obrony Rosji gazeta „Krasnaja Zwiezda” wypowiedział się m.in. na temat nowych systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500. Zaznaczył, że jest to pierwsza generacja systemów obrony przeciwkosmicznej, o czym ma świadczyć charakterystyka techniczna systemu.

Rosyjskie media podają, że według generała S-500 będzie w stanie niszczyć broń hipersoniczną jakiekolwiek modyfikacji w przestrzeni okołoziemskiej, w tym w bliskiej przestrzeni kosmicznej. Zaznaczył przy tym, że obecnie nigdzie na świecie nie ma podobnych systemów uzbrojenia.

Zobacz: Rosjanie opracowują nowy radar do wykrywania celów naddźwiękowych

Czytaj także: Rosjanie zainstalują w Sewastopolu system wczesnego ostrzegania o pociskach balistycznych

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

S-500 Prometeusz został zaprojektowany przez Almaz-Antiej jako nowa generacja broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. S-500 stosuje osobną metodę niszczenia celów balistycznych i aerodynamicznych. Główny projektant Almaz-Antiej, Paweł Sozinow twierdzi:

„S-500 to nie tylko powtórzenie poprzednich generacji w nowej edycji technicznej i technologicznej. S-500 to system piątej generacji, który zapewni również ochronę przeciwrakietową. Pracujemy nad przekroczeniem osiągnięć, które Amerykanie wdrożyli w mobilnych wyrzutniach rakiet THAAD. S-500 musi zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej. Będzie miał zupełnie inną konstrukcję w stosunku do S-400, a także nowe radary i komputery oraz nowe kierowane pociski przeciwlotnicze”.

Jeśli chodzi o system rakiet balistycznych, system korzysta z rakiet Nudol,  pociski są uzbrojone w głowice nuklearne i konwencjonalne. pobliżu. Portal podaje, że uruchomienie testów Nudola odbyło się w 2014 roku w kosmodromie Plesieck w regionie Archangielska.

Zobacz też: The National Interest o zdolnościach bojowych S-500

Jak ostatnio pisaliśmy, Rosja przygotowuje się do przyjęcia do służby systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500, przy czym ten typ uzbrojenia zacznie działać najwcześniej w 2021 roku, choć pojawiają się opinie, że to zbyt optymistyczny termin.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ostatnio serwis Gazeta.ru powołując się na swoje źródła podał, że próby S-500 napotykają na trudności, ponieważ większość testów takiej broni w Związku Radzieckim odbywała się na poligonach, które obecnie znajdują się w krajach sąsiednich. Rosja rozwija sieć zasięgu w tym kraju, ale jest to długa i kosztowna praca. Dostawy S-500 są opóźnione z powodu niewystarczającego zasięgu. „Zadanie przetestowania broni w kosmosie z odpowiednimi celami jeszcze nie zostało wykonane. Nie ma problemów technicznych z S-500. Jednak rok 2021 jest zbyt optymistycznym terminem przyjęcia obu broni do użytku” – poinformował źródło portalu.

Czytaj także: Chiński portal: S-500 przewyższa wszystkie pozostałe systemy obrony rakietowej

gazeta.ru / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz