Prezydent Rosji poinformował w poniedziałek, że najnowszy system obrony przeciwlotniczy S-500 zostanie wprowadzony do sił zbrojnych kraju w najbliższych latach – przekazała agencja prasowa Anadolu.

Jak przekazała agencja prasowa Anadolu, prezydent Rosji poinformował w poniedziałek, że najnowszy system obrony przeciwlotniczy S-500 zostanie wprowadzony do sił zbrojnych kraju w najbliższych latach. Dodatkowe jednostki wcześniejszych generacji, 26 kolejnych S-400 i S-350 – również trafią do armii rosyjskiej – powiedział prezydent Władimir Putin na spotkaniu dowódców wojskowych w mieście Soczi.

„Wymaga tego ogólna sytuacja wojskowo-polityczna, w tym rosnąca intensywność lotów NATO w pobliżu Rosji oraz pojawienie się na wodach Bałtyku i Morza Czarnego okrętów sojuszu z pociskami kierowanymi” – powiedział Putin.

Dodał, że amerykańskie plany rozmieszczenia pocisków średniego i krótkiego zasięgu w Europie stanowią dodatkowe „wielkie niebezpieczeństwo i zagrożenie” dla Rosji.

Oskarżając inne kraje o próby „m.in. rozmieszczenia elementów globalnej obrony przeciwrakietowej w bezpośrednim sąsiedztwie naszych granic”, Putin powiedział: „Nie możemy ignorować tych zagrożeń dla bezpieczeństwa Rosji i będziemy odpowiednio reagować, adekwatnie do sytuacji ”.

Putin nakłaniał także przedstawicieli przemysłu obronnego do przyspieszenia rozwoju nowoczesnej broni dla obrony powietrznej i szybkiego uruchomienia produkcji seryjnej. Oprócz sił powietrznych i obrony powietrznej Putin wezwał do modernizacji i ponownego wyposażenia sił morskich w najnowsze uzbrojenie. „Prace nad aktualizacją floty mają fundamentalne, strategiczne i państwowe znaczenie dla Rosji” – powiedział.

Zobacz też: Brazylia negocjuje zakup systemu Pancyr S-1

Wcześniej,  na tym samym spotkaniu w Soczi, prezydent Rosji Władimir Putin, oświadczył, że na okręt marynarki wojennej USA Mount Whitney, który wpłynął na Morze Czarne można popatrzeć przez lornetkę “albo przez celownik odpowiednich systemów obrony”.

Okręt flagowy USS Mount Whitney jest okrętem dowodzenia klasy Blue Ridge oraz okrętem flagowym Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych. Służbę rozpoczął 16 stycznia 1971 roku. Nazwanyzostał na cześć Mount Whitney, najwyższej góry w paśmie Sierra Nevada, położonej w stanie Kalifornia.

Jak pisaliśmy w połowie września, wicepremier Federacji Rosyjskiej Jurij Borysow, poinformował, o tym, że dostawy systemu obrony powietrznej S-500 Prometeusz dla rosyjskiej armii już się rozpoczęły.

Właśnie zakończyły się testy państwowe i ruszyły pierwsze dostawy systemu S-500 – oświadczył w czwartek Borysow, cytowany przez dziennik Izwiestija. Podkreślił, że nie jest to jeszcze ostateczna konfiguracja, ale zakłady Ałmaz-Antej przekazały pierwszy system, który testowano na poligonie Kapustin Jar.

Dostawy systemów S-500 w konfiguracji docelowej ruszą w 2022 roku. Informowaliśmy, że w lipcu br. rosyjski resort obrony podpisał umowę na pozyskanie ponad 10 rakietowych systemów obrony powietrznej S-500.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

O tym, że w Rosji rozpoczęto testy państwowe systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500 poinformował ponad rok temu wicepremier Rosji Jurij Borysow. Przypomnijmy, że pod koniec maja br. prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że testy rakietowego systemy obrony powietrznej S-500 Prometeusz pomyślnie zmierzają do końca. Nie podał jednak jasnego terminu rozpoczęcia dostaw dla wojska.

Jak pisaliśmy, według analizy opublikowanej w listopadzie 2019 roku przez chiński portal „Sina”, skuteczność operacyjna rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej i przeciwpowietrznej S-500 zdecydowanie przewyższa jakikolwiek inny czynny system obrony rakietowej na świecie. Dane zawarte wewnątrz analizy były jednak niepotwierdzone.

Przypomnijmy, że portal „Army Recognition” podawał w lipcu 2020 roku, że Rosja przygotowuje się do przyjęcia do służby systemów obrony powietrznej i przeciwrakietowej S-500. Zapowiadano, że broń zacznie działać nie wcześniej niż w 2021 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Informowaliśmy, że zdaniem głównodowodzącego rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych, nowe systemy S-500 będą pierwszą generacją systemów obrony przeciwkosmicznej, zdolnych m.in. do niszczenia broni hipersonicznej. W lipcu 2020 roku generał Siergiej Surowikin wyraził taką opinię w wywiadzie dla podlegającej resortowi obrony Rosji gazety „Krasnaja Zwiezda”. Później również rosyjscy eksperci wojskowi twierdzili, że system rakiet ziemia-powietrze S-500 wyposażony w zmodernizowany pocisk przechwytujący może być „antidotum” na broń hipersoniczną wroga.

S-500 Prometeusz został zaprojektowany przez Almaz-Antiej jako nowa generacja broni przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. S-500 stosuje osobną metodę niszczenia celów balistycznych i aerodynamicznych. Główny projektant Almaz-Antiej, Paweł Sozinow twierdzi:

„S-500 to nie tylko powtórzenie poprzednich generacji w nowej edycji technicznej i technologicznej. S-500 to system piątej generacji, który zapewni również ochronę przeciwrakietową. Pracujemy nad przekroczeniem osiągnięć, które Amerykanie wdrożyli w mobilnych wyrzutniach rakiet THAAD. S-500 musi zwiększyć możliwości obrony przeciwlotniczej. Będzie miał zupełnie inną konstrukcję w stosunku do S-400, a także nowe radary i komputery oraz nowe kierowane pociski przeciwlotnicze”.

Kresy.pl/Anadolu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply