Okręt flagowy Szóstej Floty Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych, USS MountWhitney, zmierza w kierunku Morza Czarnego, poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Szóstej Floty.

„Okręt flagowy Szóstej Floty, USS MountWhitney (LCC 20), z personelem Szóstej Floty i NATO, rozpoczął podróż na północ do Morza Czarnego, gdzie będzie współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami z NATO w regionie” – czytamy we wpisie na Twitterze.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Okręt flagowy USS Mount Whitney jest okrętem dowodzenia klasy Blue Ridge oraz okrętem flagowym Szóstej Floty Stanów Zjednoczonych. Służbę rozpoczął 16 stycznia 1971 roku. Nazwanyzostał na cześć Mount Whitney, najwyższej góry w paśmie Sierra Nevada, położonej w stanie Kalifornia.

Uczestniczył w operacjach na Oceanie Atlantyckim, Morzu Śródziemnym, Karaibach, Oceanie Indyjskim. W 1994 roku brał udział w operacji na Haiti. Od 2005 roku służy jako okręt flagowy Szóstej Floty USA, stacjonujący we włoskim porcie Gaeta.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawiły się filmy pokazujące rosyjskie pociągi wojskowe i konwoje przewożące duże ilości sprzętu wojskowego, w tym czołgi i pociski, w południowej i zachodniej Rosji – zwraca uwagę Washington Post. „Najważniejsze, że to nie są ćwiczenia” – mówi dyrektor studiów nad Rosją w organizacji non-profit CNA, Michael Kofman. Urzędnicy w Stanach Zjednoczonych i Europie zaczęli zauważać te ruchy zwłaszcza w ostatnich tygodniach, po tym, jak w połowie września zakończono ćwiczenia Zapad 2021.

Według Kofmana zdjęcia satelitarne pokazują, że siły z 41 Armii Ogólnowojskowej Rosji, która zwykle stacjonuje w syberyjskim mieście Nowosybirsk, po ćwiczeniach nie wróciły na Syberię, lecz połączyły się z innymi siłami rosyjskimi w pobliżu granicy z Ukrainą. Zdjęcia wydają się wskazywać, że również elitarna 1 Gwardyjska Armia Pancerna przemieszcza personel i materiały w stronę Ukrainy.

Sekretarz rady bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow oświadczył, że po zakończeniu ćwiczeń wojskowych z Białorusią Zapad 2021 Rosja pozostawiła sprzęt wojskowy oraz centra kontroli i łączności na poligonach wzdłuż granicy z Ukrainą. Jego zdaniem liczba rosyjskich żołnierzy rozmieszczonych wokół granicy z Ukrainą wynosi od 80 do 90 tys., nie licząc dziesiątek tysięcy stacjonujących na Krymie.

Kresy.pl 
Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz