W środę włoski senat odrzucił projekt ustawy, która przewidywała surowe kary za krytyczne opinie na temat środowiska LGBT. Wcześniej niższa Izba Deputowanych zatwierdziła propozycję dotyczącą karania „homofobów”.

Za odrzuceniem tzw. „ustawy Zana” zagłosowało w środę 154 senatorów Ligii Północnej i Fratelli d’Italia – poinformował portal Euronews. 131 senatorów było przeciw. Projekt pojawił się w 2018 roku z inicjatywy centrolewicowego posła Alessandro Zana. Ustawa została uchwalona przez niższą izbę parlamentu w listopadzie 2020 r.

„Arogancja [lidera Partii Demokratycznej] Letty została ukarana” – napisał na Twitterze lider Ligii Północnej i były minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Projekt zakład włączenie do kodeksu karnego zapisów o dyskryminacji ze względu na „orientację seksualną” i „tożsamość płciową”. Za akty „dyskryminacji” groziłaby kara do 18 miesięcy pozbawienia wolności lub grzywna w wysokości 6 tys. euro. Kary groziłyby także osobom „nakłaniającym do przestępstw przeciwko równości”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przewidywał również ustanowienie w maju Dnia walki z „homo-, lesbo-, trans- i biofobią”.

Przedstawiciele prawicy zwracali uwagę, że zawarte w projekcie zapisy ograniczałyby wolność słowa.

Przeciwko projektowi protestował także Watykan, składając w czerwcu bieżącego roku formalny protest dyplomatyczny. Stolica Apostolska podkreślała, że propozycje ograniczą wolność słowa katolików. Z kolei lewica argumentowała, że Kościół katolicki ingeruje w ten sposób w sprawy państwowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej w kwietniu br. włoscy biskupi skrytykowali projekt ustawy. „Prawo mające w założeniu zwalczać dyskryminację nie może dążyć do tego poprzez nietolerancję czy kwestionowanie rzeczywistości, jaką jest różnica między mężczyznami i kobietami” – zaznaczył episkopat Włoch.

Zobacz także: Abp Jędraszewski: ideologia LGBT jest zaprzeczeniem wizji, jaką miał Bóg stwarzając człowieka na swe podobieństwo

euronews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz