Mamy przedefiniować to, kim jesteśmy jako ludzie, a przyjmując wizję czysto materialistyczną, mamy sprowadzić siebie do pewnego stworzenia, które żyje tylko i wyłącznie swoją seksualnością – powiedział abp Marek Jędraszewski o ideologii LGBT. Uważa, że podobnie jak ideologie bolszewicka i hitlerowska, jest ona niezwykle niebezpieczna.

W wywiadzie dla Telewizji Republika, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski powiedział, że ideologia LGBT jest zaprzeczeniem wizji, jaką miał Bóg, stwarzając człowieka na swoje podobieństwo. Arcybiskup zapytany, czy rzeczywiście „tęczowa zaraza” zagraża naszemu społeczeństwu odpowiedział, że podobnie jak inne ideologie: bolszewicka i hitlerowska, jest to ideologia skierowana do umysłów i serc po to, by doprowadzić do zupełnie nowego odczytania siebie, świata i swojego przeznaczenia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

– I w tym sensie są to ideologie niezwykle niebezpieczne, bo dotykają istoty naszego ducha – zaznaczył. Dodał, że ideologia LGBT, podobnie jak bolszewicka, jest zarazą.

Czytaj także: Abp Jędraszewski: LGBT to prawdziwie pogańska ideologia

 

– Mamy przedefiniować to, kim jesteśmy jako ludzie, doprowadzając do tego, że bez Boga, przyjmując wizję czysto materialistyczną, mamy sprowadzić siebie do pewnego stworzenia, które żyje tylko i wyłącznie swoją seksualnością – stwierdził hierarcha.

Abp Jędraszewski był też pytany o kwestię zmian w prawie na rzecz zwiększenia ochrony dzieci poczętych. Przypomniał, że piąte przykazanie w Dekalogu brzmi jednoznacznie: „nie zabijaj”.

– Każdy z nas powinien być stróżem brata swego, przede wszystkim jego życia. Pod tym względem nauka Kościoła jest jednoznaczna – powiedział hierarcha. – W tym, co mówię, tkwi odpowiedź na pytanie, czy możemy się zadowolić tym tzw. kompromisem, który sprawia, że jednak oficjalnie ponad tysiąc dzieci w ciągu roku w Polsce podlega temu nikczemnemu procederowi [aborcyjnemu – red.].

Przeczytaj: Abp Jędraszewski o nowych zagrożeniach kulturowych. „Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy”

Odnośnie kwestii pedofilii w Kościele, metropolita krakowski przyznał, że taki problem był „i być może jeszcze w jakiejś mierze jest”. – Natomiast prawda wymaga, żebyśmy spojrzeli na to w kategoriach, jak procentowo te straszne rzeczy mają miejsce w Kościele w stosunku do innych rzeczywistości społecznych, innych zawodów – mówił abp Jędraszewski. Zaznaczył, że odsetek takich „naprawdę bardzo złych zdarzeń” dotyczących księży to kilka promili i „trzeba na to spojrzeć obiektywnie”.

– Robi się z duchownych osoby, które są jedynie odpowiedzialne za ten bardzo odrażający proceder, tymczasem w skali społecznej, jeśli chodzi o Kościół, to jest bardzo mała liczba duchownych winnych pedofilii – powiedział arcybiskup. – Natomiast jest na pewno problem społeczny dużo bardziej szeroki, o którym trzeba mówić.

Odnośnie kryzysu powołań w polskim Kościele abp uważa, że zjawisko to ma wiele przyczyn, wymieniając proces dechrystianizacji, rewolucję kulturową, cywilizacyjną oraz rzeczywistość wirtualną, „która staje się dla młodych ludzi prawdziwym realem”. Pojawia się w związku z tym problem, „jak wyrwać młodych ludzi z wirtualnej rzeczywistości i powiedzieć «ofiaruj swoje życie dla Kościoła, Chrystusa, przyszłości także swojego narodu», to nie jest łatwe”.

Podczas rozmowy arcybiskup zwrócił również uwagę, że młodzi uciekają dziś także od decyzji o podjęciu życia małżeńskiego.

Metropolita krakowski został pierwszym laureatem nagrody specjalnej „Strażnik Wartości”, przyznawanej przez tygodnik „Do Rzeczy” i Instytut Współpracy Polsko- Węgierski. Wygłaszający laudację dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Felczaka powiedział, że wygłoszone przez abp. Jędraszewskiego w rocznicę Powstania Warszawskiego „słowa sprzeciwu wobec destrukcyjnych względem człowieka, rodziny i rodziny rodzin – czyli narodu pseudo-prawd, zabłysnęły w tym roku niczym światło latarni morskiej”.

Nad Wisłą, ale także nad Dunajem i Wełtawą, doczekując się oficjalnego wsparcia ze strony przewodniczących episkopatów Węgier, Czech, Słowacji i przedstawicieli innych krajów – zwrócił uwagę Szymanowski.

Abp. Jędraszewski konsekwentnie i zdecydowanie wypowiada się na temat ideologii LGBT, przy czym największy rozgłos zyskały jego wypowiedzi z 1 sierpnia br. Jak pisaliśmy, w homilii podczas Mszy Św. w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, metropolita krakowski powiedział, że „czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa”. Jego wypowiedzi w tych kwestiach są krytykowane przez środowiska lewicowe i liberalne, w tym przed katolickich progresywistów i tzw. katolików otwartych.

Podczas Mszy św. w 80. rocznicę agresji ZSRR na Polskę, metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski mówił w kazaniu o jej przyczynach i skutkach, zwracając uwagę na nowe wyzwania i zagrożenia stojące obecnie przed Polską, „nie tyle polityczne, co kulturowe”.

– Jesteśmy w obliczu nowych wyzwań, trudności i zagrożeń. Nie tyle politycznych, co kulturowych. Znowu trzeba nam bronić Polski i Europy, a także wracać do fundamentów prawdziwego, autentycznego humanizmu, który zawsze był naszą ostoją. Zrąb tego humanizmu tworzą cztery słowa: Bóg, osoba ludzka, rodzina, naród – powiedział duchowny.

PAP / rmf24.pl / dorzeczy.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz