Borys Gryzłow na stanowisku ambasadora Rosji na Białorusi zamieni Jewgienija Łukjanowa, który na placówce w Mińsku nie spędził nawet roku.

Prezydent Rosji Władimir Putin mianował Borysa Gryzłowa nowym ambasadorem Rosji na Białorusi. Odpowiedni dekret głowy rosyjskiego państwa został opublikowany w piątek na oficjalnym portalu informacji prawnych – podaje agencja prasowa TASS.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4161.49 PLN    (18.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W drugim wydanym tego dnia dekrecie Władimir Putin odwołał z funkcji ambasadora Rosji na Białorusi Jewgienija Łukjanowa. Stał on na czele placówki w Mińsku od marca 2021 roku.

O tym, że Borys Gryzłow jest szykowany na stanowisko nowego ambasadora Rosji na Białorusi, wiadomo od 22 grudnia, kiedy to komisja do spraw Wspólnoty Niepodległych Państw, integracji euroazjatyckiej i więzi z rodakami Dumy Państwowej zaakceptowała jego kandydaturę.

Jak pisaliśmy, 71-letni Gryzłow jest prominentnym przedstawicielem rosyjskiej elity rządzącej. W 1999 roku został deputowanym Dumy Państwowej jako przedstawiciel ruchu „Jedność”, pierwszego obozu mającego tworzyć zaplecze dla ówczesnego premiera Putina, zreorganizowanego następnie w partię „Jedna Rosja”. W 2001 roku Gryzłow został ministrem spraw wewnętrznych. Przeprowadził reorganizację struktur terenowych resortu oraz centralizację zarządzania milicją. Ustąpił ze stanowiska w 2003 roku zostając po raz kolejny członkiem Dumy. Wkrótce też został przewodniczącym tej izby. Funkcję tę pełnił aż do 2011 roku kierując pracami zdominowanej przez „Jedną Rosję” izby po myśli Kremla. W 2004 roku Gryzłow został też formalnym przewodniczącym „Jednej Rosji”, którym był do 2008 roku. Ostatnio sprawował funkcję przewodniczącego Rady Najwyższej tej partii oraz był pełnomocnym przedstawicielem Rosji w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie.

Kresy.pl / tass.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz