Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali przez telefon o trwających walkach w Górskim Karabachu. Obaj wyrazili zaniepokojenie udziałem w konflikcie ekstremistów z Syrii i Libii – poinformowało w sobotę kremlowskie biuro prasowe.

„Rozmawiając o Górskim Karabachu, [prezydenci] wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającymi działaniami wojennymi na dużą skalę w strefie konfliktu i rosnącym zaangażowaniem ekstremistów przybywających z Syrii i Libii” – czytamy w oświadczeniu.

„Prezydenci wymienili poglądy na temat kryzysu w Górskim Karabachu i doszli do porozumienia, że ​​działania wojenne należy zakończyć, aby zapewnić powrót do negocjacji na realistycznych podstawach” – przekazał Pałac Elizejski. Paryż wskazał, że głównym celem jest „zapewnienie dalszego pobytu ludności ormiańskiej w tym regionie, a także położenie kresu cierpieniom ludności cywilnej”.

Jak podał Kreml, Putin szczegółowo poinformował Macrona o działaniach podjętych przez Rosję w celu jak najszybszego zawieszenia broni i wznowienia rozmów. Prezydenci „potwierdzili obutronną determinację, by kontynuować skoordynowane wysiłki mediacyjne Rosji i Francji, w tym w ramach Grupy Mińskiej OBWE”.

Przeczytaj: Władze armeńskie donoszą o ostrzelaniu cywilnych budynków przez Azerbejdżan – są ofiary śmiertelne

Czytaj również: Azerbejdżan zdobył kolejne miejscowości w Górskim Karabachu

Putin i Macron rozmawiali także o wysiłkach na rzecz ustabilizowania sytuacji w Libii. „[Obaj prezydenci] zwrócili uwagę na to, jak bliskie są stanowiska i oceny Rosji i Francji w sprawie Libii. Władimir Putin i Emmanuel Macron wezwali do bardziej aktywnych działań na rzecz szybkiej normalizacji sytuacji w tym kraju” – podało biuro prasowe Kremla.

Zobacz: Wojska libijskiego Rządu Jedności Narodowej miały zauważyć rosyjskich najemników w Syrcie

Dodano, że podczas wymiany poglądów na temat rozwiązań kryzysu na Ukrainie podkreślili potrzebę ścisłej implementacji Mińskiego Pakietu Środków oraz wszystkich porozumień Czwórki Normandzkiej, w tym zawartych na szczycie w Paryżu w 2019 roku. Liderzy uzgodnili przyszłe kontakty. Z uznaniem przyjęli także porozumienie o zawieszeniu broni z 27 lipca, „które stało się pragmatycznym rezultatem wysiłków grupy Czwórki Normandzkiej” [Rosja, Ukraina, Niemcy i Francja].

„Prezydent Macron potwierdził zamiar kontynuowania negocjacji w tych ramach i wezwał prezydenta Putina do poparcia tego działania” – przekazał Pałac Elizejski.

Przeczytaj: Ukraina przedstawi Czwórce Normandzkiej nowy plan dla Donbasu

Prezydenci Rosji i Francji podkreślili determinację w walce z terroryzmem. „W kontekście ostatnich ataków terrorystycznych we Francji obie strony podkreśliły determinację w walce z terroryzmem we wszystkich jego przejawach” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz: Macron: Europa musi przemyśleć swoją otwartą Strefę Schengen

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply