Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiali przez telefon o trwających walkach w Górskim Karabachu. Obaj wyrazili zaniepokojenie udziałem w konflikcie ekstremistów z Syrii i Libii – poinformowało w sobotę kremlowskie biuro prasowe.

„Rozmawiając o Górskim Karabachu, [prezydenci] wyrazili głębokie zaniepokojenie trwającymi działaniami wojennymi na dużą skalę w strefie konfliktu i rosnącym zaangażowaniem ekstremistów przybywających z Syrii i Libii” – czytamy w oświadczeniu.

„Prezydenci wymienili poglądy na temat kryzysu w Górskim Karabachu i doszli do porozumienia, że ​​działania wojenne należy zakończyć, aby zapewnić powrót do negocjacji na realistycznych podstawach” – przekazał Pałac Elizejski. Paryż wskazał, że głównym celem jest „zapewnienie dalszego pobytu ludności ormiańskiej w tym regionie, a także położenie kresu cierpieniom ludności cywilnej”.

Jak podał Kreml, Putin szczegółowo poinformował Macrona o działaniach podjętych przez Rosję w celu jak najszybszego zawieszenia broni i wznowienia rozmów. Prezydenci „potwierdzili obutronną determinację, by kontynuować skoordynowane wysiłki mediacyjne Rosji i Francji, w tym w ramach Grupy Mińskiej OBWE”.

Przeczytaj: Władze armeńskie donoszą o ostrzelaniu cywilnych budynków przez Azerbejdżan – są ofiary śmiertelne

Czytaj również: Azerbejdżan zdobył kolejne miejscowości w Górskim Karabachu

Putin i Macron rozmawiali także o wysiłkach na rzecz ustabilizowania sytuacji w Libii. „[Obaj prezydenci] zwrócili uwagę na to, jak bliskie są stanowiska i oceny Rosji i Francji w sprawie Libii. Władimir Putin i Emmanuel Macron wezwali do bardziej aktywnych działań na rzecz szybkiej normalizacji sytuacji w tym kraju” – podało biuro prasowe Kremla.

Zobacz: Wojska libijskiego Rządu Jedności Narodowej miały zauważyć rosyjskich najemników w Syrcie

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dodano, że podczas wymiany poglądów na temat rozwiązań kryzysu na Ukrainie podkreślili potrzebę ścisłej implementacji Mińskiego Pakietu Środków oraz wszystkich porozumień Czwórki Normandzkiej, w tym zawartych na szczycie w Paryżu w 2019 roku. Liderzy uzgodnili przyszłe kontakty. Z uznaniem przyjęli także porozumienie o zawieszeniu broni z 27 lipca, „które stało się pragmatycznym rezultatem wysiłków grupy Czwórki Normandzkiej” [Rosja, Ukraina, Niemcy i Francja].

„Prezydent Macron potwierdził zamiar kontynuowania negocjacji w tych ramach i wezwał prezydenta Putina do poparcia tego działania” – przekazał Pałac Elizejski.

Przeczytaj: Ukraina przedstawi Czwórce Normandzkiej nowy plan dla Donbasu

Prezydenci Rosji i Francji podkreślili determinację w walce z terroryzmem. „W kontekście ostatnich ataków terrorystycznych we Francji obie strony podkreśliły determinację w walce z terroryzmem we wszystkich jego przejawach” – czytamy w oświadczeniu.

Zobacz: Macron: Europa musi przemyśleć swoją otwartą Strefę Schengen

Kresy.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz