Wojsko wierne libijskiemu Rządowi Jedności Narodowej poinformowało w czwartek, że zauważono rosyjskich najemników w szkole podstawowej w Syrcie, mieście na południowy wschód od Trypolisu – przekazał Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor, wojska libijskiego Rządu Jedności Narodowej miały w czwartek zauważyć rosyjskich najemników w szkole podstawowej w Syrcie, w mieście na południowy wschód od Trypolisu.

W oświadczeniu rzecznik wojskowy Abdul-Hadi Dara powiedział: „Potwierdzamy obecność grupy 30 rosyjskich najemników wagnerowskich w szkole w mieście Syrte”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Co więcej, Dara powiedział, że oddziały Libijskiej Armii Narodowej miały zniszczyć kompleks konferencyjny w tym samym mieście.

„Dziewiąta Brygada generała Heftara zniszczyła sale konferencyjne Ouagadougou w Syrcie” – dodał. Sale konferencyjne Ouagadougou to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych miasta.

Jak poinformowaliśmy wcześniej, strony libijskiej wojny domowej podpisały porozumienie o „trwałym zawieszeniu broni na wszystkich obszarach Libii”.

W piątek 23 października ONZ oświadczyło, że obie strony rozmów osiągnęły „historyczny przełom”, podpisując natychmiastowe i trwałe zawieszenie broni w rozdartym wojną kraju Afryki Północnej. Po mediacji prowadzonej w tym tygodniu przez wysłanniczkę ONZ Stephanie Turco Williams, Wspólna Komisja Wojskowa osiągnęła to, co ONZ nazwało „ważnym punktem zwrotnym w kierunku pokoju i stabilności w Libii”.

Po porozumieniu zawartym w Genewie po rozmowach między wojskowymi przedstawicielami uznanego na arenie międzynarodowej Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) i Libijskiej Armii Narodowej (LNA) Chalifa Heftara, w przyszłym miesiącu odbędą się dyskusje polityczne w Tunezji.

Zgodnie z umową wszyscy najemnicy i zagraniczni bojownicy opuszczą Libię w ciągu trzech miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Poczekamy i zobaczymy, czy to porozumienie zostanie wdrożone w terenie, biorąc pod uwagę fakt, że w przeszłości widzieliśmy łamanie umów przez obie frakcje” – relacjonował korespondent portalu. „Dotyczy to również kwestii zagranicznych bojowników i zatrzymanych po obu stronach”.

W międzyczasie pierwszy od ponad roku komercyjny lot pasażerski z Trypolisu wylądował we wschodnim mieście Bengazi w piątek, co było widoczną częścią umowy.

„Droga była czasami długa i trudna. Udało ci się osiągnąć porozumienie o zawieszeniu broni – powiedziała po ceremonii Stephanie Turco Williams. „Dziś jest dobry dzień dla Libijczyków” -dodała , że ma nadzieję, że umowa pozwoli przesiedleńcom i uchodźcom na powrót do ich domów.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz