Siły Zbrojne Azerbejdżanu miały ostrzeliwać miasta Stepanakert i Szusza przez całą noc, w wyniku czego zginęły trzy osoby cywilne – poinformowało w piątek centrum informacyjne pod zwierzchnictwem ormiańskiego rządu.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Tass, powołując się na centrum informacyjne pod zwierzchnictwem ormiańskiego rządu, przez całą minioną noc ormiańskie miasta Szusza i Stepanakert, który pełni rolę stolicy Górskiego Karabachu, były ostrzeliwane przez Siły Zbrojne Azerbejdżanu.

„Siły azersko-tureckie przez całą noc kontynuowały intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy na Szuszę i Stepanakert. W Szuszy spalono kilka budynków mieszkalnych. W stolicy Górnego Karabachu dochodzi do zniszczeń. Jednostki ratownicze i państwowe służby ratunkowe pracują w tych miejscach. Wstępne informacje sugerują, że trzech cywilów nie żyje” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej poinformowaliśmy, że siły zbrojne Azerbejdżanu miały używać w Górskim Karabachu amunicji z białym fosforem, zakazanej przez konwencję genewską.

„Rankiem wznowiono działania wojenne w kierunku północno-wschodnim, południowym i południowo-wschodnim. Wróg nadal atakuje pokojowe osady i infrastrukturę cywilną. Wróg użył broni zawierającej pierwiastki chemiczne (biały fosfor) zakazanej przez konwencje genewskie” – napisano, powołując się na oświadczenie przez Armię Obrony nieuznanej Republiki Górskiego Karabachu.

Zobacz też: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu

Władze Azerbejdżanu zaprzeczyły doniesieniom Armenii o użyciu amunicji z białym fosforem w Górskim Karabachu. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu uznało te zarzuty za bezpodstawne.

„Oficjalnie oświadczamy, że armia Azerbejdżanu nie posiada broni i amunicji zabronionej przez prawo międzynarodowe” – poinformowało w sobotę służba prasowa Ministerstwa Obrony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podawaliśmy wcześniej, prezydent nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Araik Arutiunian zwolnił ze stanowiska ministra obrony tej republiki Dżalala Arutiuniana i mianował na jego miejsce Mikaela Arzumianiana. Oficjalnym powodem zmiany na tym stanowisku jest odniesienie rany przez Arutiuniana w trakcie walk o Górski Karabach. Azerbejdżańskie media twierdzą, że Arutiunian zginął, ale strona ormiańska temu zaprzecza.

„Decyzja o zwolnieniu Dżalala Arutiuniana była podyktowana zranieniem, którego doznał dzień wcześniej i nie powinno to stanowić powodu do dyskusji” – napisał Araik Arutiunian.

Kresy.pl/Tass

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz