Siły Zbrojne Azerbejdżanu miały ostrzeliwać miasta Stepanakert i Szusza przez całą noc, w wyniku czego zginęły trzy osoby cywilne – poinformowało w piątek centrum informacyjne pod zwierzchnictwem ormiańskiego rządu.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Tass, powołując się na centrum informacyjne pod zwierzchnictwem ormiańskiego rządu, przez całą minioną noc ormiańskie miasta Szusza i Stepanakert, który pełni rolę stolicy Górskiego Karabachu, były ostrzeliwane przez Siły Zbrojne Azerbejdżanu.

„Siły azersko-tureckie przez całą noc kontynuowały intensywny ostrzał artyleryjski i rakietowy na Szuszę i Stepanakert. W Szuszy spalono kilka budynków mieszkalnych. W stolicy Górnego Karabachu dochodzi do zniszczeń. Jednostki ratownicze i państwowe służby ratunkowe pracują w tych miejscach. Wstępne informacje sugerują, że trzech cywilów nie żyje” – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej poinformowaliśmy, że siły zbrojne Azerbejdżanu miały używać w Górskim Karabachu amunicji z białym fosforem, zakazanej przez konwencję genewską.

„Rankiem wznowiono działania wojenne w kierunku północno-wschodnim, południowym i południowo-wschodnim. Wróg nadal atakuje pokojowe osady i infrastrukturę cywilną. Wróg użył broni zawierającej pierwiastki chemiczne (biały fosfor) zakazanej przez konwencje genewskie” – napisano, powołując się na oświadczenie przez Armię Obrony nieuznanej Republiki Górskiego Karabachu.

Zobacz też: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu

Władze Azerbejdżanu zaprzeczyły doniesieniom Armenii o użyciu amunicji z białym fosforem w Górskim Karabachu. Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu uznało te zarzuty za bezpodstawne.

„Oficjalnie oświadczamy, że armia Azerbejdżanu nie posiada broni i amunicji zabronionej przez prawo międzynarodowe” – poinformowało w sobotę służba prasowa Ministerstwa Obrony.

Jak podawaliśmy wcześniej, prezydent nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu Araik Arutiunian zwolnił ze stanowiska ministra obrony tej republiki Dżalala Arutiuniana i mianował na jego miejsce Mikaela Arzumianiana. Oficjalnym powodem zmiany na tym stanowisku jest odniesienie rany przez Arutiuniana w trakcie walk o Górski Karabach. Azerbejdżańskie media twierdzą, że Arutiunian zginął, ale strona ormiańska temu zaprzecza.

“Decyzja o zwolnieniu Dżalala Arutiuniana była podyktowana zranieniem, którego doznał dzień wcześniej i nie powinno to stanowić powodu do dyskusji” – napisał Araik Arutiunian.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply