W azerskiej wiosce Wandam stanął naturalnej wielkości pomnik Jeana-Claude’a van Damme’a, aktora filmów akcji, który największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80 i 90 ubiegłego stulecia. – podała w piątek rosyjska służba BBC.

Rzeźba w azerskiej wiosce przedstawia gwiazdora z szpagacie, w pozie znanej z reklamy Volvo z 2013 roku z jego udziałem. Autorem pomnika jest rzeźbiarz Azad Alijew. Figura pojawiła się jesienią tego roku, lecz nie została jeszcze odsłonięta. Jej oficjalne odsłonięcie ma odbyć się za dwa tygodnie.

Nazwa wsi nie ma nic wspólnego z nazwiskiem belgijskiego aktora (którego zresztą w rzeczywistości nazywa się van Varenberg). W miejscowym dialekcie Wandam oznacza „jesionowy dach”. Nie przeszkadza to miejscowym fanom van Damme’a fotografować się u wjazdu do wsi w bojowych pozach.

Jak twierdzi BBC, van Damme jest w Azerbejdżanie tak popularny, że gdy 6 lat temu aktor wystąpił w słynnej reklamie Volvo, w której stoi w szpagacie na dwóch jadących ciężarówkach, Azerowie powtórzyli jego sztuczkę. Do triku użyto jednak nie ciężarówek, lecz dwóch samochodów osobowych mercedes. Podobno jest też wersja z samochodami marki Żyguli.

Powstanie pomnika van Damme odnotował na swojej stronie w mediach społecznościowych, publikując jego zdjęcie. Jak napisał jest to jego kolejny pomnik. Gwiazdor ma już co najmniej dwa pomniki – w Brukseli i Anderlechcie.

Jean-Claude van Damme największą popularnością cieszył się na przełomie lat 80 i 90 XX wieku występując w filmach karate i filmach akcji takich jak „Krwawy sport”, „Kickboxer”, „Uniwersalny żołnierz” i inne.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Zapowiedziano przyjazd Chucka Norrisa na Wołyń

Kresy.pl / BBC / wikipedia.org / visit.brussels
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz