Prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił ministrów spraw zagranicznych Armenii i Azerbejdżanu do złożenia wizyty w Moskwie w celu rozmów na temat konfliktu w Górskim Karabachu – poinformowała w piątek agencja prasowa Tass.

Jak poinformował w czwartek Tass powołując się na służbę prasową Kremla, prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił do Moskwy ministrów spraw zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii. Prezydent chce rozpocząć rozmowy na temat konfliktu w Górskim Karabachu.

Zobacz też: Prezydenci USA, Rosji i Francji wzywają Armenię i Azerbejdżan do wznowienia rozmów

„Po serii rozmów telefonicznych z prezydentem Azerbejdżanu Ilkhamem Alijewem i premierem Armenii Nikolą Paszynianem, prezydent Federacji Rosyjskiej wzywa do zaprzestania obecnych działań wojennych w strefie konfliktu w Górskim Karabachu ze względów humanitarnych, a także wezwał do wymiany więźniów i zabitych”- podała służba prasowa w oświadczeniu.

„W celu przeprowadzenia konsultacji w tych sprawach, za pośrednictwem rosyjskiego ministra spraw zagranicznych, ministrowie spraw zagranicznych Azerbejdżanu i Armenii są zaproszeni do Moskwy” – poinformowano.

Z podobną inicjatywą wyszła Austria. Jak poinformowaliśmy na naszym portalu, kanclerz Austrii Sebastian Kurz podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z premierem Armenii Nikola Paszynianem zaproponował przeprowadzenie rozmów w Wiedniu na najwyższym szczeblu armeńsko-azerbejdżańskim na temat Górskiego Karabachu.

„W dzisiejszej rozmowie telefonicznej z premierem Armenii Nikola Paszynianem wyraziłem nadzieję na pokojowe rozwiązanie i powtórzyłem naszą ofertę zorganizowania kolejnej rundy rozmów między obiema stronami. Austria zawsze była miejscem dialogu i nadal będziemy promować deeskalację i bezpośrednie rozmowy”- napisał w poście na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kurz przekazał również, że jest zaniepokojony trwającą eskalacją w Górskim Karabachu. „Nie ma militarnego rozwiązania tego konfliktu. Austria wzywa do zakończenia działań wojennych i wspiera negocjacje pod auspicjami współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE” – dodał.

Zobacz też: Papież Franciszek wzywa do przystąpienia do negocjacji między Armenią i Azerbejdżanem

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply